Mistrzostwa Polski Yoyo

i

Autor: piviso/CC0/Pixabay.com

Jojo to zwykła zabawka? Nie dla nich! We Wrocławiu odbędą się mistrzostwa Polski

2021-11-23 22:09

Dla nas to zwykła zabawka, a dla nich to sztuka i dyscyplina sportu. Ekipa Skill Corp Intenational to grupa zrzeszająca różnych zajawkowiczów. Głównie skupiają sie na szerokorozumianych zabawkach zręcznościowych. Mowa o Jojo, Kendamie, czy Balisongu. W najbliższą sobotę (27 listopada) organizują też mistrzostwa w tych grach.

Jojo

Większość z nas na pewno kojarzy, ale te bardziej profesjonalne są z lepszych materiałów i nie wracają po szarpnięciu go w górę. Są to tak zwane joja nieresponsywne, w których należy wykonać specjalny ruch, aby te się zwinęło. W turniejach, w większości stali, właśnie z takich się korzysta.

Kendama

To zabawka, która przyszła do nas z Japonii Jedwabnym Szlakiem między XV, a XVIIw.

- W dużym uproszczeniu jest to młotek z kulką połączone sznurkiem. Jakbyśmy wzięli młotek i na dole jego trzonka wydrążyli misę, podobnie na końcach, którymi uderzamy i próbowali podrzucić i złapać kulkę, właśnie do tych mis. To jednak nie koniec, jest jeszcze jeden haczyk. Kulka ma wydrążoną w sobie dziurę, a młotek na górze ma tak zwanego spike-a. Na ten kolec próbujemy nadziać kulkę — tłumaczy Xawery Gawłowski z ekipy Skill Corp, współorganizator Olimpiady zajawek.

Balisong

Potocznie nazywany jest nożem motylkowym. Ta nazwa wielu z nas pewnie mówi więcej i kojarzy się z sycylijską mafią. To bardzo stereotypowe, ale prawdziwe skojarzenie. To nóż, który rozkłada się poprzez przesunięcie dwóch metalowych kawałków w dół względem osi ostrza. Dzięki temu tworzą one rączkę. Zabawa Balisongiem polega na jego składaniu i rozkładaniu ostrza w jak najbardziej efektowny sposób.

W sobotę 27 listopada wszystkie z tych trzech zajawek będzie można obejrzeć we Wrocławski klubie Firlej podczas Olimpiady Zajawek.

"Olimpiada Zajawek, czyli Polish YoYo Nationals, Polish Balisong Nationals i Wrocław Kendama Open. 27 listopada (sobota) spotykamy się we Wrocławiu w klubie Firlej przy ul. Grabiszyńskiej. W skrócie: do dyspozycji mamy dwie sceny. Jedna z nich będzie miejscem PYYN, na które złożą się Eliminacje i Finał, X Division i OPEN. Druga scena klubu Firlej to miejsce Wrocław Kendama Open i Polish Balisong Nationals. Mistrzostwa Balisongów odbędą się w formacie obejmującym Eliminacje i Finał w nowym, autorskim systemie sędziowania. Wrocław Kendama Open również odbywa się na drugiej scenie, a format zawodów to tradycyjny Open, do którego lista tricków zostanie opublikowana na dwa tygodnie przed Olimpiadą Zajawek. " - czyt. na stronie wydarzenia.

O tym wszystkim i o wielu innych aspektach zabawek zręcznościowych posłuchacie poniżej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj całej rozmowy z jednym z organizatorów zawodów, Xawerym Gawłowskim:
Źródło: Jojo to zwykła zabawka? Nie dla nich! We Wrocławiu odbędą się mistrzostwa Polski