Kleszcze i wścieklizna zagrożeniem dla czworonogów! Jak i gdzie zaszczepić swoje zwierzę we Wrocławiu?

2022-06-28 9:20 Julia Drobiszewska
Pies skacze
Autor: Katrin B./Pixabay/cc0 Pies Sport i Ty w niedzielę, 22 maja na obiektach rekreacyjnych TOSiR w Mościcach

W Polsce pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u naszych pupili. Dlatego specjaliści przypominają o szczepieniach przeciwko tej chorobie. Tym bardziej, że w ostatnich miesiącach do Wrocławia z powodu wojny na Ukrainie przyjechało wiele zwierząt o nieznanym statusie i historii. Co więcej, latem zagrożeniem dla czworonogów mogą się również stać kleszcze. Jak chronić naszych podopiecznych – o tym przeczytajcie poniżej.

Co prawda, w województwie dolnośląskim nie odnotowuje się obecnie sporej ilości przypadków wścieklizny wśród zwierząt. Jednak w ostatnim czasie w związku z wojną na Ukrainie do Wrocławia z terenów naszego wschodniego sąsiada przyjechało dużo czworonogów o nieznanym statusie zdrowotnym. Stanowi to więc ryzyko wystąpienia wścieklizny u naszych pupili, dlatego każdy kto jeszcze nie zabezpieczył swojego podopiecznego, powinien to jak najszybciej zrobić. Tym bardziej, że jest to nasz prawny obowiązek.

- Prawo w naszym kraju nakazuje zaszczepić naszego psa w ciągu 30 dni od skończenia przez niego 3 miesięcy, a potem powtarzać tę czynność co 12 miesięcy. Brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi nam mandat karny. Jeśli chodzi o koty – formalnie nie musimy tego robić. Jednak te wychodzące są poza kontrolą swoich właścicieli, więc są szczególnie narażone na kontakt z chorymi zwierzętami i warto by było je przed tym również uchronić – podkreśla Monika Kotowicz, powiatowy lekarz weterynarii we Wrocławiu.

Szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonują lekarze weterynarii. Koszt takiego zabiegu pokrywa właściciel czworonoga, a cena sięga około 30 zł. Trzeba także pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z wizytą w lecznicy. Do takiej wizyty nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Wystarczy zabrać książeczkę zdrowia podopiecznego i zaświadczenia o poprzednich szczepieniach.

Listę zakładów, gdzie możemy zaszczepić nasze zwierzaki znaleźć można TUTAJ.

Ruszył sezon na kleszcze. Jak zabezpieczyć psa, czy kota?

Zagrożeniem dla psów oraz kotów mogą się też stać kleszcze, na które rozpoczął się teraz sezon. Przenoszą one między innymi takie choroby jak: babeszjoza, anaplazmoza, czy borelioza. Dlatego i w tym wypadku warto uchronić nasze zwierzaki. Jak to robić?

- Należy stosować preparaty w formie tabletek, spot-onów, sprayów, czy obroży w odpowiednich odstępach czasowych. Dodatkowo jeśli możemy, unikajmy terenów bytowania tych pasożytów – wysokich traw, zarośli lub zacienionych miejsc – dodaje Monika Kotowicz.

Czym karmić psa? Webinar: Dom przyjazny dla psa. Pies szczęśliwy w domu i na spacerze

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!