pralnia

i

Autor: m0851/Unsplash

Koniec sporu o darmową pralnię we Wrocławiu. Zostanie poświęcona!

2022-01-24 10:25

We Wrocławiu powstała darmowa pralnia. Przeznaczona jest dla osób w kryzysie bezdomności, a prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Jej otwarcie nastąpiło w czwartek, 20 stycznia. Nie przeszło to jednak bez echa - firma sponsorująca sprzęt do pralni nie zgodziła się na poświęcenie tego miejsca przez biskupa. Ostatecznie, rozwiązano konflikt.

Bezpłatna Pralnia Społecznie Odpowiedzialna powstała w Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Małachowskiego 15 we Wrocławiu. Jej otwarcie nastąpiło 20 stycznia br. Niestety, doszło też wtedy do nieporozumienia. Na otwarcie bowiem oprócz prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, zaproszono także biskupa Jacka Kicińskiego CMF. Ostatecznie nie wpuszczono go do pralni i odmówiono możliwości poświęcenia placówki. Sprzeciw wniosła firma sponsorująca to miejsce, która uznała, że polityka firmy ma być neutralna światopoglądowo. Poinformowano biskupa, że może jedynie przemówić razem z innymi do mediów w czasie konferencji prasowej. Wobec takiego postawienia sprawy - odjechał.

Nie da się ukryć, że towarzystwo prowadzi swoją działalność, jednoznacznie opierając się na chrześcijańskiej wizji pomocy najuboższym, za wzór obierając sobie swojego patrona - św. Brata Alberta, co kojarzy się z kościołem katolickim. Realizuje zadanie pomocy osobom w kryzysie bezdomności, korzystając ze środków miasta Wrocławia oraz różnego rodzaju grantów.

Koniec sporu o darmową pralnię we Wrocławiu. Biskup ją poświęci

Firma sponsorująca placówkę wydała ostatecznie oświadczenie, a pralnia zostanie poświęcona. 

"W nawiązaniu do przebiegu uroczystości pragniemy oświadczyć, iż jest nam bardzo przykro z powodu późniejszych kontrowersji co do uzgodnionej między stronami formuły i programu wydarzenia. Tym bardziej że jesteśmy przekonani, że stało się tak na skutek głębokiego organizacyjnego nieporozumienia. Nadrzędną wartością dla firmy Henkel jest dobro podopiecznych Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta, dlatego chcemy kontynuować nasze zaangażowanie w ten projekt" - czytamy. 

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta poczuło się bardzo urażone i chciało nawet oddać firmie sprzęt, w jaki wyposażyła pralnię. Pojawiły się pogłoski, że miejsce to zostanie zamknięte i osoby w kryzysie bezdomności nie będą mogły z niego skorzystać. 

Ostatecznie zarząd wydał oświadczenie, w którym czytamy: "Inicjatywa firmy Henkel pozwalająca oddać w ręce potrzebujących kolejne Pralnie Społeczne jest potrzebna osobom wykluczonym, dlatego ubolewamy, że podczas uroczystości otwarcia Pralni we Wrocławiu doszło do nieporozumienia komunikacyjnego, które wyjaśniliśmy. Tym samym projekt Pralni będzie kontynuowany z wymiernym pożytkiem dla osób w kryzysie bezdomności".

Koło Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zaznaczyło, że sprawę sporu w trakcie otwarcia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej we Wrocławiu uznaje za zakończoną.

"Wobec deklaracji gotowości zgodnej współpracy w przyszłości uważamy sprawę za wyjaśnioną i zamkniętą. Jednocześnie informujemy, że poświęcenia nowej pralni odbędzie się w możliwie najbliższym uzgodnionym terminie" — czytamy w oświadczeniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Super Raport 21.01 (Goście: Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałkini Senatu, PPS oraz dr Mirosław Oczkoś) Sedno Sprawy: Waldemar Kraska
Źródło: Koniec sporu o darmową pralnię we Wrocławiu. Zostanie poświęcona!