Kultowy wrocławski tramwaj na licytacji WOŚP. Cena rośnie w zawrotnym tempie! [ZDJĘCIA]

Kultowy wrocławski tramwaj na licytacji WOŚP. Cena rośnie w zawrotnym tempie [ZDJĘCIA]
Autor: Materiały prasowe MPK Wrocław Kultowy wrocławski tramwaj na licytacji WOŚP. Cena rośnie w zawrotnym tempie [ZDJĘCIA]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2022 zbliża się wielkimi krokami. Wolontariusze akcji wyjdą na ulice 30 stycznia, a same licytacje pojawiły się już na początku grudnia. Jedną z nich jest aukcja dotycząca sprzedaży wrocławskiego tramwaju. To prawdziwy weteran torów – opuścił fabrykę 43 lata temu i przez ten czas pokonał ponad 3 miliony kilometrów! Licytacja zaczęła się od symbolicznej złotówki, ale cena stale rośnie.

Tramwaj zazwyczaj kojarzony jest z transportem zbiorowym – tym razem taki pojazd można mieć na wyłączność. MPK Wrocław wystawiło na licytację WOŚP 2022 jeden z najstarszych swoich wozów. Jest w pełni sprawny i ma ważny przegląd techniczny.

Długi na 13 i pół metra wagon jest w stanie pomieścić łącznie 125 osób, z czego 20 może wygodnie usadowić się na charakterystycznych krzesełkach z czerwonego tworzywa. Gdyby tramwaj poruszał się nie po wrocławskich ulicach, a w kosmicznej przestrzeni – mógłby cztery razy dotrzeć na Księżyc i z powrotem. Taki właśnie dystans przejechał przez cały okres swojej eksploatacji.

– Osoba, która wylicytuje tramwaj, zakupi nie tylko sam pojazd, ale także kawałek historii Wrocławia i transportu publicznego. Co jednak najważniejsze, wesprze cel 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i pomoże dzieciom wymagającym okulistycznej opieki – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Zaczęliśmy od złotówki. Wierzymy jednak, że nabywcą okaże się ktoś z wielkim sercem oraz głębokim portfelem i finalna suma przekazana fundacji w ramach naszej licytacji będzie wielokrotnie wyższa.

Produkowany do wczesnych lat 90. wagon 105Na był swego czasu najpopularniejszym modelem tramwaju w Polsce. Śmiało można go nazwać legendą polskich torów. Egzemplarz wystawiony na aukcję przez MPK Wrocław pochodzi z 1979 roku.

Licytacja tramwaju już trwa. Odbywa się za pośrednictwem oficjalnego serwisu internetowego rzeczyodserca.pl oraz na Allegro. Tam każdy zainteresowany może znaleźć najważniejsze informacje o wagonie, obejrzeć jego zdjęcia, obejrzeć krótką prezentację video i – oczywiście – poznać aktualną cenę pojazdu. O starcie aukcji przewoźnik poinformuje w swoich mediach społecznościowych.

Sprawdźcie poniżej, jak wygląda tramwaj: 

Super Raport 14.01 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - eurodeputowany, były premier oraz Marcin Bosacki - senator KO) Sedno Sprawy: Marelna Maląg

Zanim jednak historyczny tramwaj trafi do nowego właściciela, mieszkańcy Wrocławia będą mogli spotkać go na linii.

Wagon wyjedzie na weekendową turystyczną trasę, łączącą Operę, pl. Grunwaldzki i pętlę tramwajową przy wrocławskim ZOO. Na ulicach będzie go można spotkać w sobotę i niedzielę (15-16 stycznia) między godziną 11 a 20. Wyróżniać się będzie z daleka barwami nawiązującymi do graficznej oprawy 30. Finału WOŚP. Przejazd będzie bezpłatny. Rozkład znajduje się poniżej.

GODZINY ODJAZDÓW Z PRZYSTANKU „OPERA” W STRONĘ ZOO:

11:53, 13:13, 14:33, 15:53, 17:13, 18:33

GODZINY ODJAZDÓW Z PĘTLI „ZOO” W STRONĘ CENTRUM:

12:39, 13:59, 15:19, 16:39, 17:59, 19:19

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!