Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2021 na legalu. Impreza obchodzi w tym roku osiemnastkę

i

Autor: mat.pras

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2021 na legalu. Impreza obchodzi w tym roku "osiemnastkę"

2021-05-22 18:10

We Wrocławiu przyznana zostanie nagroda dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Do stolicy Dolnego Śląska po raz kolejny zawita Międzynarodowy Festiwal Kryminału, który obchodzi w tym roku swoje 18 urodziny. W programie m.in. spotkania z pisarzami i wykłady. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

Skoro 18. urodziny, to... alkohol

Rzecz jasna – jako merytoryczny motyw przewodni. Uczestnicy będą rozmawiać o tym, co alkohol ma wspólnego ze zbrodnią i dlaczego wszyscy (no dobrze, prawie wszyscy) bohaterowie kryminałów piją. Zastanowią się też nad wieloma niebezpiecznymi związkami alkoholu z przestępczością. Literacko i naukowo. Poszukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego alkohol uzależnia bardziej od czytania. Wśród gości powieściopisarze, reportażyści, naukowcy czy psycholog śledczy.

Najlepszy przyjaciel... kryminału

Alkohol to niejedyny temat, który zostanie poruszony w czasie tegorocznej edycji MFK. Pojawią się też drugoplanowi bohaterowie – książek i życia. Ci, o których często zapominamy, a przecież są dla nas tak ważni. O kim mowa? O zwierzakach! Dlatego festiwal zamknie Kryminalny Dzień Dziecka i Zwierząt, a działania organizatorów wesprze Stowarzyszenie „Zakątek Weteranów” – pierwsze miejsce w Polsce, gdzie zwierzęta pracujące w służbach mundurowych po przejściu w stan spoczynku znajdują prawdziwy dom.

Tego dnia obecni podczas wydarzenia będą mogli posłuchać wykładów o psie na służbie oraz psie w domu, spotkać się z pisarkami, w których twórczości zwierzaki grają ważne rolę, a także obejrzeć pokaz psów tropiących. Najmłodsi uczestnicy będą zaś mogli zamienić się w detektywów na tropie zwierząt.

W programie nie zabraknie oczywiście stałych elementów: warsztatów literackich, wykładów i punktu kulminacyjnego, czyli wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści 2020 roku.

Co, gdzie, kiedy?

Wydarzenia transmitowane będą ze studia w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Ze względu na obowiązujące przepisy epidemiczne organizatorzy będą mogli wpuścić na spotkania ograniczoną liczbę osób. Wejściówki będzie można odbierać w Prozie w dniu wydarzenia od godz. 12.00 do 15 minut przed rozpoczęciem. Jeśli komuś nie uda się wejść do środka, będzie mógł śledzić spotkania na żywo na dużym ekranie w ogródku Prozy.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2021 odbędzie się w dniach 26–30 maja. Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie festiwalu i jego profilu na Facebooku.

Raport z anteny 21.05, godz.10

Ssak, gad, czy ryba? Wcale nienajłatwiejszy quiz o zwierzętach

Pytanie 1 z 10
Spędzający znaczną część życia w wodzie dziobak to:
Źródło: Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2021 na legalu. Impreza obchodzi w tym roku "osiemnastkę"