Teatr

i

Autor: phegenbart/CC0/pixabay.com

O mniejszości ukraińskiej w Polsce i polskiej w Norwegii - propozycja teatrów z Wrocławia i Oslo wzbudza zainteresowanie!

2022-01-28 13:30

W ramach projektu zostaną przygotowane dwie premiery – jedna we Wrocławiu w Teatrze Polskim, druga w Oslo i wezmą w nich udział osoby z mniejszości narodowych; w Polsce z mniejszości ukraińskiej, a w Norwegii z mniejszości polskiej. Projekt realizowany będzie przez dwa lata i zakończy się z ostatnim dniem grudnia 2023 r.

- Niezwykle cieszy mnie możliwość rozwoju i współpracy zagranicznej przed jaką stanął Teatr Polski jako Beneficjent Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest to pierwszy tak duży projekt realizowany w historii Teatru Polskiego zarówno pod kątem ilości wydarzeń, jak i wsparcia finansowego jakiego nam przyznano. Mam nadzieję, że projekt ten przyczyni się do wzmocnienia i rozwoju współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego teatru Company B. Valiente i Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wierzę, że projekt ma dużą moc łączenia i integracji, dzięki czemu skupi wokół siebie liczne organizacje pozarządowe, ekspertów, artystów, badaczy społecznych, a przede wszystkim osoby z mniejszości ukraińskiej i polskie - mówi Jacek Gawroński, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

„Including Minority – Włączyć mniejszość”. Co zostanie przedstawione na spektaklach?

W ramach projektu wyprodukowane zostaną dwie pełnowartościowe premiery oparte na dramacie Pirandella „Tak jest jak się Państwu zdaje”. Pierwsza we Wrocławiu, której reżyserem i dramatopisarzem jest Gianluca Iumiento, a druga w Oslo, której reżyserem i dramatopisarzem jest Marcelino Martin Valiente. W obu przypadkach reżyserzy to rozpoznawalni i cenieni na arenie międzynarodowej artyści z dużym doświadczeniem i wywodzący się z dwóch zupełnie różnych nurtów teatralnych, co czyni ten projekt tym bardziej ekscytującym. Każdy z nich stworzy scenariusz do spektaklu, w oparciu o przeprowadzone ankiety jakościowe z mniejszością ukraińską w Polsce i mniejszością polską w Norwegii.

Zadaniem projektu jest integracja mniejszości z większością. Ponadto projekt wypełnią działania okołoteatralne takie jak czytania performatywne dramatów ukraińskich, seminaria i panele dyskusyjne zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Różności Kulturalnej w 2023r. na Scenie na Świebodzkim. Planujemy również wydać album podsumowujący projekt i wszystkie wydarzenia artystyczne oraz wyprodukować film dokumentalny na temat pracy nad projektem.

- Z artystycznego punktu widzenia projekt „Włączyć mniejszość” jest dla Teatru Polskiego niezwykle ważny - otwiera nas na współpracę międzynarodową, która ma realny wpływ społeczny i niesie z sobą wysokie artystyczne wartości. Angażuje naszych aktorów i polskich artystów, dając im możliwość pracy z zagranicznym reżyserem i nabycia nowych doświadczeń - podkreśla Jan Szurmiej, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Koszt całkowity projektu wynosi 1 808 284,26 zł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 28.01 (Goście: Jan Grabiec - PO oraz prof. Antoni Dudek - politolog, historyk, UKSW) Sedno Sprawy: Paweł Kukiz
Źródło: O mniejszości ukraińskiej w Polsce i polskiej w Norwegii - propozycja teatrów z Wrocławia i Oslo wzbudza zainteresowanie!