Oto 5 najlepszych tras rowerowych wokół Wrocławia. Zarówno dla amatorów, jak i dla wyjadaczy

2023-03-17 13:33 Jakub Luberda
Wiosna rower
Autor: Canva

Za oknem świeci słońce? To świetna informacja! Czas wyciągnąć rower z piwnicy, dopompować koła, ustawić siodełko i zrzucić kilka zgromadzonych przez zimę kilogramów. Przygotowaliśmy dla was zestawieniu pięciu najlepszych tras rowerowych na terenie Wrocławia i okolic.

5 najlepszych tras rowerowych we Wrocławiu i okolicy. Zastanawiacie się, gdzie pojechać na rowery we Wrocławiu? Przygotowaliśmy dla was specjalne zestawienie! Przy każdej z tras znajdziecie stosowny opis, a także nawierzchnię, po jakiej będziecie się poruszać. Waszym zadaniem jest tylko wybranie jednego szlaku, wyciągnięcie roweru i wyruszenie w drogę! Pierwsze trzy propozycje są dla osób, które mają doświadczenie w dłuższych wycieczkach rowerowych, więc jeśli planujecie dopiero zacząć przygodę z dwukołowcami, to spróbujcie się najpierw na propozycji nr 4 lub 5!

Najlepsze trasy rowerowe we Wrocławiu. Wrocław - Kąty Wrocławskie

Trasa ta przeznaczona jest na całodniową wycieczkę, jednak wprawni rowerzyści przejadą ją w kilka godzin. Rozpoczyna się na rondzie przy ul. Mińskiej, ale można do niej dołączyć w kilku kolejnych punktach, zależnie od miejsca zamieszkania czy kierunku lub sposobu dojazdu, łącznie z dojazdem pociągami na stacje PKP Wrocław Nowy Dwór czy Leśnica. Pętla kończy się na ul. Klecińskiej w okolicy skrzyżowania z ul. Grabiszyńską i Hallera.

Odległość: cała trasa liczy ok. 54 km.

Nawierzchnia: w większości są to nawierzchnie asfaltowe. Na pewnych odcinkach asfalt jest dość sfatygowany, ale nadający się do jazdy na rowerze. Występują również krótkie odcinki dróg szutrowych, oraz utwardzonych polnych czy leśnych. Po opadach lokalnie możliwość występowania błota. Trasa w całości nadaje się do przejazdu rowerami!

Najlepsze trasy rowerowe we Wrocławiu. Pętla Odrzańska do wieży widokowej w Kotowicach

Trasa jest stosunkowo łatwa, w większości biegnie po drogach szutrowych i gruntowych. Problematyczny może być odcinek od Jazu Opatowice do Łan – tamtejsza polna droga jest nierówna. Po opadach deszczów przejazd tym odcinkiem robi się trudny z uwagi na duże ilości błota.

Odległość: długość trasy wynosi 33 kilometry i jest ona doskonałą propozycją na półdniową wycieczkę, lub całodzienną połączona z pobytem nad Jeziorem Bajkał.

Nawierzchnia: z uwagi na urozmaiconą nawierzchnię szlaku polecamy rower trekkingowy lub górski. Bardziej zaawansowani rowerzyści pokonają ja nawet na rowerze miejskim bez przerzutek.

Najlepsze trasy rowerowe we Wrocławiu. Przejażdżka po Długołęce

Trasa rozpoczyna się w Pasikurowicach, gdzie można dotrzeć szynobusem, a kończy się na Psim Polu. Trasa jest stosunkowo łatwa i pomyślana została przede wszystkim jako propozycja na całodzienną wycieczkę połączoną, zwłaszcza w pogodne i ciepłe dni, z wypoczynkiem nad jednym ze zbiorników wodnych.

Odległość: 46 km

Nawierzchnia: trasa w większości prowadzi drogami utwardzonymi, dzięki czemu może zostać pokonana także przez „najmłodszych" rowerzystów. Trudności można napotkać jedynie na krótkich odcinkach, gdzie trasa przebiega drogą leśną lub polną. 

Najlepsze trasy rowerowe we Wrocławiu: Park Szczytnicki

Jeśli chcecie pojeździć na rowerze, nie uczestnicząc jednocześnie w ruchu drogowym, to zachęcamy do odwiedzin największego z wrocławskich parków. 100 hektarów powierzchni pozwala na całkowicie dowolne zaplanowanie trasy - równie dobrze można cieszyć się wiatrem we włosach i jechać po prostu przed siebie. Odległości trasy nie podajemy, bo w tym przypadku jest ona całkowicie zależna od was.

Nawierzchnia: spodziewać się możemy oczywiście szutrowych i leśnych ścieżek, które można z łatwością pokonać nawet na rowerze miejskim.

Najlepsze trasy rowerowe we Wrocławiu: tercet parkowy

Ostatnią propozycją jest trasa Park Grabiszyński - Park Kleciński - Park Południowy. Pierwszy z parków jest stosunkowo duży, a jadąc wzdłuż Ślęzy dojedziemy nim do Parku Klecińskiego. Tam kierujemy się do trasy rowerowej biegnącej wzdłuż alei Karkonoskiej, którą dojedziemy do Parku Południowego.

Długość: ok. 8 km

Nawierzchnia: jechać będziemy głównie po nawierzchni szutrowej oraz po utwardzonej drodze rowerowej, jednak na odcinku między Parkiem Grabiszyńskim a Parkiem Klecińskim uważać trzeba na nierówności terenu. 

Źródło: Oto najlepsze trasy rowerowe Wrocławia i okolic. Zarówno dla amatorów, jak i wyjadaczy
Nasi Partnerzy polecają