Sierpień pod znakiem zwiedzania. XIX Letnie Spacery z Przewodnikiem we Wrocławiu

2022-08-09 14:29 A.H
XIX Letnie Spacery z Przewodnikiem we Wrocławiu
Autor: pixabay.com

Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK oraz Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miasta Wrocławia zapraszają na sierpniową odsłonę XIX Letnich Spacerów z Przewodnikiem. W programie wycieczki skierowane dla każdej grupowy wiekowej o tematyce, związanej z naszym miastem.

Miasto przygotowało na tegoroczne wakacje łącznie 124 spacery. W ramach akcji odbywają się wycieczki rowerowe, spacery w języku ukraińskim i angielskim, rodzinne wycieczki czy spacery po wybranych osiedlach Wrocławia. Organizowane są też spacery z językiem migowym i audiodeskrypcją.

Co czeka nas w sierpniu?

12.08 (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się spacer pt. „Kryminalny Wrocław – ekscytujący spacer tylko dla dorosłych”

To wycieczka tropem najbardziej bulwersujących opinię publiczną, niewyjaśnionych i owianych tajemnicą zbrodni i przestępstw. Uczestnicy powędrują ulicami wrocławskiej Starówki i Śródmieścia, odkrywając mroczne historie i wydarzenia sprzed lat oraz poznają fakty i postacie, które stały się zalążkiem popularnych „miejskich legend” i te wokół których narosło całe mnóstwo nieprawdziwych informacji. Spacerowicze dowiedzą się też się kim był „Skorpion”, dlaczego Karl Denke bywał regularnie we Wrocławiu, i co wydarzyło się na ul. Złote Koło.

13.08 w sobotę o godz. 10 wystartuje spacer po osiedlu Różanka - „Dolina Róż we Wrocławiu", podczas którego uczestnicy poznają historię wrocławskiej wąskotorówki, poszukają przedwojennej cukrowni, sprawdzą co jest w miejscu dawnego etablissement, odkryją plenery z filmów ,,80 milionów" i ,,Stawki większej niż życie", czy posłuchają opowieści na temat najbardziej znanych byłych i obecnych mieszkańców Różanki, w tym prof. Jana Miodka.

W niedzielę 14.08 o godz. 10.00 odbędzie się „Runda wokół ronda Powstańców Śląskich”.

Trasa spaceru będzie wiodła przez obszar jednostki administracyjnej „Powstańców Śląskich”. Uczestnicy spacerować będą wokół ronda i jego najbliższej okolicy, wzdłuż osi widokowych. Nowoczesny budynek „Thespian”, w perspektywie „Sky Tower”, różnorodność rozwiązań architektonicznych poszczególnych budynków, „górka Friebe’go”, siedziba dawnego „Urzędu Górniczego”, szalet publiczny z przełomu XIX i XX w. , wieża ciśnień projektu słynnego Karla Klimma - to tylko niektóre z tematów i zagadnień, które poruszone zostaną podczas wycieczki.

Ponadto odbędą się też m.in.: wycieczka przez obszar Starego Miasta tropami najbardziej znanych, przełomowych i najważniejszych dzieł powstałych w okresie panującego w architekturze europejskiej modernizmu, spacer śladami Tadeusza Różewicza czy spacery, podczas których uczestnicy poznają tajemnice Ostrowa Tumskiego oraz "Wielkiej Wyspy".

Szczegółowy harmonogram wycieczek znajdziecie na specjalnej stronie, poświęconej turystyce we Wrocławiu.

Syreny alarmowe podczas wywiadu na żywo! Przerwana rozmowa z Mateuszem Lachowskim l Raport Złotorowicza