Skąd wziął się Szermierz przed Uniwersytetem Wrocławskim? Niezwykła legenda o... piciu alkoholu!

i

Autor: Wikimedia Commons

Wrocławskie legendy

Skąd wziął się Szermierz przed Uniwersytetem Wrocławskim? Niezwykła legenda o... piciu alkoholu!

2023-03-24 14:03

Szermierz stojący przed Uniwersytetem Wrocławskim stał się już tak charakterystycznym punktem Starego Miasta, że trudno sobie je bez niego wyobrazić. Zastanawialiście się jednak kiedyś, jak on właściwie się tam znalazł? Okazuje się, że związana z nim jest pewna legenda o studiowaniu, piciu alkoholu i grze w karty.

Fontanna z Szermierzem we Wrocławiu bardzo dobrze wpisuje się w ładną i zadbaną okolicę Starego Miasta. Okazuje się, że nie stoi ona tam przez przypadek. Z fontanną związana jest pewna interesująca legenda, której część z was na pewno nie znała. 

Fontanna z Szermierzem we Wrocławiu - kiedy powstała i kto ją wykonał?

Jeśli powiemy, że omawiana fontanna stała się swojego rodzaju symbolem placu przed Uniwersytetem Wrocławskim, to wydaje nam się, że nie będzie to mocno kontrowersyjna teza. Szermierz w tym miejscu stoi od roku 1904. Zaprojektował ją profesor berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, Hugo Lederer.

Legenda o Szermierzu przed Uniwersytetem Wrocławskim

Co ciekawe, pod postacią Szermierza kryje się podobno sam jego projektant, Hugo Lederer. Gdy przyjechał on niegdyś na studia do Wrocławia, alkoholowym przygodom nie było końca. Według legendy, życie studenckie wciągnęło go do tego stopnia, że przegrał w karty wszystkie swoje rzeczy, wliczając w to również swoje ubrania. Jedyną rzeczą, której znajomi zdecydowali się mu nie zabierać, była symbolizująca męski honor szabla. Lederer miał zaprojektować ten pomnik, by ostrzec innych studentów przed lekkomyślnością.  

Wrocławski Szermierz nie jest jedyny - są jeszcze dwie identyczne rzeźby

Ta część historii legendą nie jest na pewno - rzeźba, która przedstawiała nagiego szermierza, powstała w trzech egzemplarzach. Jeden z nich oglądamy we Wrocławiu, a gdzie znajdziemy dwa pozostałe? Okazuje się, że wcale nie tak daleko - pełnowymiarowego Szermierza znajdziemy w zamku Czocha, a miniaturowa wersja, na podstawie której powstały dwie większe, również znajduje się w stolicy Dolnego Śląska, a konkretniej w gabinecie dyrektora wrocławskiego Muzeum Miejskiego. 

Źródło: Skąd wziął się Szermierz przed Uniwersytetem Wrocławskim? Niezwykła legenda o... piciu alkoholu!