Już są! Sokoły Borek i Zdenka z Doliny Baryczy spodziewają się piskląt [ZDJĘCIA]

i

Autor: Facebook Nadleśnictwo Żmigród Już są! Sokoły Borek i Zdenka z Doliny Baryczy spodziewają się piskląt [ZDJĘCIA]

Sokoły Borek i Zdenka z Doliny Baryczy PONOWNIE rodzicami! Na świat przyszły trzy pisklaki [ZDJĘCIA]

2022-04-21 12:42

Już są! Para sokołów wędrownych - Zdenka i Borek- zamieszkująca Dolinę Baryczy na Dolnym Śląsku doczekała się swoich kolejnych piskląt. Na świat przyszły trzy małe sokoły. Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać, aż wykluje się czwarty. Nadleśnictwo Żmigród umieściło na swoim Facebooku zdjęcia. Zobaczcie poniżej.

Borek i Zdenka to para sokołów wędrownych, która już w tamtym roku na dobre zadomowiła się w Doliny Baryczy na Dolnym Śląsku. Wtedy też na świat przyszły ich 4 pisklęta. Wraz ze zbliżającą się tegoroczną wiosną, dobrą informacją zdaje się być to, że pojawiły się kolejne trzy, a czwarty niebawem się wykluje. Borek i Zdenka w lasach Doliny Baryczy są objęte ścisłą ochroną i stale znajdują się pod opieką Nadleśnictwa Żmigród. Para jest specjalnie oznaczona - ona ma żółtą obrączkę na nodze, on z kolei ma oznaczenie niebieskie.

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała bohaterów: ciągłe opady deszczu, silny wiatr, a nawet śnieg testowały rodziców na każdym kroku. Ostatecznie udało się!

Nadleśnictwo Żmigród w swoich mediach społecznościowych ogłosiło dodatkową atrakcję. Gdy czwarty z pisklaków przyjdzie na świat, będzie można wziąć udział w konkursie na imiona dla wszystkich małych sokołów. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Jak podkreślali pracownicy nadleśnictwa w ubiegłym roku, czekali oni sporo czasu na wymierne efekty. W ciągu ubiegłych ponad dziesięciu lat wpuścili na swój teren ponad 250 ptaków pochodzących z hodowli. Sprawa drgnęła w dobrym kierunku dopiero w 2015, ale bez większego powodzenia. Lęgi się nie udały. Sokół Borek wykluł się w 2017 r. w Dolinie Baryczy i jest pierwszym okazem, który przetrwał i wrócił ze swoją partnerką. To właśnie dzięki nim gatunek tego ptaka może na stałe zagościć na Dolnym Śląsku. Można śmiało powiedzieć, że wszystko jest na dobrej drodze!

Gniazdo Borka i Zdenki można obserwować na żywo na stronie internetowej stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt "Sokół".

Więzienna grypsera. Znasz te słowa? Niektórych używasz codziennie [QUIZ]

Pytanie 1 z 9
Klawisz to inaczej:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Sokoły Borek i Zdenka z Doliny Baryczy PONOWNIE rodzicami! Na świat przyszły trzy pisklaki [ZDJĘCIA]