Trudne warunki w Karkonoszach. GOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

i

Autor: pixabay.com Trudne warunki w Karkonoszach. GOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Trudne warunki w Karkonoszach. GOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

2021-12-01 11:40

GOPR Karkonosze ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Przez najbliższe dni najmocniej będzie wiało na Śnieżce. Warunki są bardzo trudne. Główny problem jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak śniegu już spadłego, który jest odkładany w zagłębieniach terenu.

Jaki informuje GOPR Karkonosze na swoim profilu na Facebooku, pogoda i warunki atmosferyczne bardzo utrudniły warunki w Karkonoskim Parku Narodowym. Wczoraj prędkość wiatru na Snieżce wyniosła aż 180 km/h. Dzisiaj wieje 160 km/h i będzie tak jeszcze przez kilka dni. 

W związku z tym, GOPR Karkonosze ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Możemy być pewni, że w najbliższym czasie zamknięte zostaną najbardziej narażone szlaki. 

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Należy zachować szczególną ostrożność na stokach o nachyleniu większym niż 40 stopni lub szczególnie niekorzystny ze względu na rzeźbę terenu, pokrycie, bliskość grzbietu.

Numery alarmowe do GOPR 985 i 601-100-300.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 30.11 (Goście: Paweł Kowal - KO oraz Sylwia Spurek - eurodeputowana Zielonych) Sedno Sprawy: Marcin Przydacz
Źródło: Trudne warunki w Karkonoszach. GOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego