Tunel od wielu lat był zaniedbany. Teraz w przejściu Dworca Nadodrze powstaje mural

i

Autor: mat.pras

Tunel od wielu lat był zaniedbany. Teraz w przejściu Dworca Nadodrze powstaje mural

2021-05-17 16:03

Na Nadodrzu powstaje mural, który pokryje ściany tunelu tamtejszego dworca. Mają pojawić się na nim napisy - "Nadodrze" i "Wrocław". Prace rozpoczęły się w sobotę 15 maja i mają potrwać do końca tego tygodnia.

Czy może być bezpieczniej i ładniej?

Dworzec Nadodrze w ostatnich latach nie miał najlepszych chwil. Odbiło się to na nas, codziennych użytkownikach, podróżnych. Dominował zapach uryny i ekskrementów, ciemności odstraszały, a na ścianach regularnie pojawiały się coraz to inne napisy: wulgaryzmy lub bazgroły.

W grudniu 2020, po naciskach lokalnej społeczności, w tym Nowego Nadodrza i Wrocław - jesteś na bieżąco, kolej odświeżyła przejścia podziemne, zmieniono oświetlenie na wandaloodporne lampy led, wiaty na peronach nr 1 i 2 zostały wyremontowane, a ostatnio dodano także kamery monitorujące tunel.

Ściany są w dobrych rękach

- Cieszymy się, że znakomici artyści, którzy specjalizują się w wielkogabarytowych muralach, zdecydowali się zaprojektować coś specjalnie dla tego miejsca. Pracami zajmują się trzej fantastyczni artyści zaprzyjaźnieni z nadodrzańską grupą KOLEKTYF: Kamil Tobiasz, BART, WAEK i Jakub Bitka. Zaprojektowany przez nich mural jest bardzo funkcjonalny, ale też odnosi się do historii Nadodrza, zastosowana czcionka nawiązuje typograficznie do czcionki z napisu Dworzec Nadodrze. Mural na wszelki wypadek zostanie pokryty powłoką antygraffiti - mówią aktywiści z portalu Wrocław i jesteś na bieżąco.

Inicjatorzy przedsięwzięcia dzięki zorganizowanej zrzutce, zdobyli środki, które w całości zostaną przeznaczone na honoraria i inne koszty artystów, którzy będą przez najbliższe dni pracować nad muralem. Materiały eksploatacyjne zostaną ufundowane przez Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..

Ponadto, zgodnie z zapowiedziami PKP PLK do końca 2027 roku, na Dworcu Nadodrze zostaną wykonane windy na perony oraz przekop tunelu do ulicy Dębickiego.

Raport z anteny 17.05, godz.10
Sonda
Czy imprezy sportowe powinny zostać odwołane przez koronawirusa?
Źródło: Tunel od wielu lat był zaniedbany. Teraz w przejściu Dworca Nadodrze powstaje mural