Watykan ukarał polskiego arcybiskupa. Co zrobił duchowny z Archidiecezji Wrocławskiej?

2021-08-21 14:22 Róża Perszon PAP.
Kościół
Autor: Pixabay Najpiękniejsze kościoły na Warmii. Zdj. ilustracyjne.

Jak poinformowała w sobotę na swojej stronie internetowej archidiecezja wrocławska, jest decyzja Stolicy Apostolskiej wobec arcybiskupa seniora archidiecezji wrocławskiej Mariana Gołębiewskiego. Za co odpowie duchowny?

Watykan przeprowadził postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań duchownego w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez podlegających mu kapłanów.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupi (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013)"

- czytamy w komunikacie Archidiecezji wrocławskiej.

Jak przekazano, wyniku zakończonego dochodzenia, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do duchownego następujące decyzje: nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy; zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich oraz nakaz zapłaty tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystywania seksualnego. 

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 20.08.2021
Źródło: Watykan ukarał polskiego arcybiskupa. Co zrobił duchowny z Archidiecezji wrocławskiej?
Nasi Partnerzy polecają