Wielka studencka impreza we Wrocławiu oficjalnie ODWOŁANA! Powodem sytuacja na Ukrainie. Studenci oburzeni

2022-03-23 12:29

"Decyzją Władz Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Ekonomalia 2022 zostają odwołane" - taką oficjalną informację w komunikacie udostępnił rektor uczelni, prof. dr hab. Andrzej Kaleta. Wszystko przez wojnę na Ukrainie. Studenci nie ukrywają oburzenia i twierdzą, że decyzja jest niewłaściwa.

Ekonomalia 2022 odwołane. Wielka studencka impreza nie odbędzie się już trzeci rok z rzędu. Tegoroczne wydarzenie miało być jubileuszowe Wcześniej, z powodu pandemii koronawirusa, teraz, jak argumentują władze uczelni - przez wojnę na Ukrainie.

"Rok jubileuszowy naszej Uczelni przypadł na wyjątkowo niesprzyjający czas. Mieliśmy się nim cieszyć i wspólnie świętować, tymczasem nieprzewidziane okoliczności nadały tym obchodom tragiczne tło. Ten rok, z wielkiej uroczystości, przeistoczył się w wyjątkowo trudny sprawdzian z empatii i człowieczeństwa. W Ukrainie trwa wojna, każdego dnia z niepokojem obserwujemy dramatyczną sytuację u naszych wschodnich sąsiadów. Codziennie słyszymy o śmierci wielu obywateli Ukrainy. W imię solidarności oraz z szacunku do naszych ukraińskich studentów i ich rodzin, główne obchody Święta Uczelni oraz jubileuszu 75-lecia w maju 2022 roku, zgodnie z postanowieniem Władz Uczelni, zostaną zorganizowane w skromniejszej formie. Uznaliśmy, że huczne świętowanie nie przystaje do aktualnej sytuacji geopolitycznej. Dlatego też podjęliśmy decyzje o nieorganizowaniu Ekonomaliów w tradycyjnej formie, znanej z lat wcześniejszych. Chcielibyśmy by Ekonomalia w tym roku odbyły się, ale w formie niebudzącej kontrowersji, o czym poinformowaliśmy Samorząd Studentów. Wyrażam nadzieję, że nasza decyzja spotka się ze zrozumieniem społeczności akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu" - czytamy na Facebooku Uniwersytetu Ekonomicznego.

Decyzja ta spotkała się zarówno z niezadowoleniem organizatorów imprezy, jak i samych studentów. Podkreślają, że 8 miesięcy ich intensywnych przygotowań przysłowiowo "ląduje właśnie w koszu", a organizacja innego wydarzenia, które „nie będzie budziło kontrowersji” jest w tym momencie niemożliwa do zrealizowania. Dodają, że wspierają Ukrainę, angażując się w wolontariat i inne zbiórki, jednak twierdzą, że organizacja studenckiej imprezy powinna się odbyć, bez względu na obecną sytuację za naszą wschodnią granicą.

Studenci również nie do końca rozumieją, dlaczego w tym roku Ekonomalia będą musiały się odbyć w "innej" formie.

"Uważam, że ta decyzja jest bardzo przykra i krzywdząca studentów UE. Studenci wielokrotnie pokazują, że z ogromną energią potrafią się zaangażować w różne formy pomocy. To wydarzenie mogłoby być okazją do pokazania solidarności z Ukrainą, organizacji dodatkowego wsparcia, a jednocześnie być wytchnieniem i nagrodą dla studentów po bardzo długim czasie zamknięcia, ograniczeń i wyrzeczeń. Jako byłej studentce tej uczelni jest mi wstyd za taką decyzję" - pisze jedna z internautek pod komunikatem uczelni.

"Ciężko o zrozumienie tak nieracjonalnych decyzji";

"Z dnia na dzień anulowanie największego projektu działalności studenckiej zasłaniając się wojną, gdy wszystkie inne koncerty odbywają się normalnie, wyrzucając do kosza niemal 9 miesięcy pracy studentów i milion już zrobionych rzeczy, tylko UE takie coś potrafi" - dodają inni komentujący post.

A Wy co myślicie?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 22.03 (Goście: Paweł Kowal - KO, gen. Mieczysław Bieniek oraz Maciej Zaniewicz - PISM) Sedno Sprawy: Jarosław Gowin
Źródło: Wielka studencka impreza we Wrocławiu oficjalnie ODWOŁANA! Powodem sytuacja na Ukrainie. Studenci oburzeni