Znany historyk i regionalista pośmiertnie uhonorowany! Zyska swój plac i miejsce w historii!

2020-12-21 16:08 Sebastian Stelmach
Skwer z fontanną przy ul. Poznańskiej w Żmigrodzie będzie nosić imię Pawła Beceli
Autor: Sebastian Stelmach Skwer z fontanną przy ul. Poznańskiej w Żmigrodzie będzie nosić imię Pawła Beceli

Paweł Becela, zmarły w tym roku żmigrodzki historyk i regionalista zostanie uhonorowany! Od wtorku 22 grudnia skwer z fontanną przy ul. Poznańskiej będzie nosić jego imię. Dodatkowo, historyk otrzyma pośmiertnie tytuł "Zasłużonego dla gminy Żmigród".

O upamiętnienie Pawła Beceli zawnioskowała do Burmistrza i Rady Miejskiej Żmigrodzka Rada Seniorów.

- Paweł Becela był bardzo znany u nas w Żmigrodzie, napisał wiele książek i był historykiem naszej gminy. Chodziło mi po prostu o to, żeby go upamiętnić, żeby coś po nim pozostały, choćby dla dzieci, które widząc ten skwer wiedziały, że ktoś taki w historii Żmigrodu żył - mówi przewodnicząca rady seniorów Maria Para.

Propozycja seniorów zbiegła się w czasie z pomysłami gminy.

- Zaraz po śmierci zastanawialiśmy się w jaki sposób można uhonorować i upamiętnić Pawła Becelę. Stąd pierwszy pomysł czyli nadanie dla jednego ze skwerów imienia Pawła Beceli, wybraliśmy na to skwer z fontanną przy ul. Poznańskiej - dodaje burmistrz Robert Lewandowski.

Uchwałę w tej sprawie Rada Miejska w Żmigrodzie podjęła już w listopadzie. Skwer zostanie uroczyście otwarty we wtorek 22 grudnia. Dodatkowo, od wtorku Paweł Becela będzie wyróżniony tytułem Zasłużonego dla gminy Żmigród. Uchwałę w tej sprawie podejmą radni na wtorkowej sesji.

Dodajmy, że ostatnią wolą zmarłego było przekazanie zgromadzonych materiałów historycznych do Urzędu Miejskiego. Urzędnicy planują zdigitalizować zasoby i udostępnić je wszystkim zainteresowanym.

Oni zdążyli przylecieć z Wielkiej Brytanii przed lockdownem