Jak podano w porannym wtorkowym raporcie działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w poniedziałek wieczorem krakowskie biuro prognoz meteorologicznych IMiGW PIB wydało obowiązujące do wtorkowego poranka ostrzeżenie dotyczące intensywnych opadów śniegu.
Ostrzeżenie dotyczyło południowej części regonu, powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. "Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, chwilami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej (…) od 7 cm do 12" – napisali meteorologowie.
Służby kryzysowe wojewody śląskiego we wtorek rano nie miały informacji o poważniejszych zdarzeniach, będących następstwem tych opadów. W centralnej części regionu spodziewano się powrotu do temperatur dodatnich i kolejnych opadów w nocy z wtorku na środę śniegu z deszczem, przechodzących w deszcz.
Fatalna jakość powietrza w śląskiem we wtorek, 19 stycznia
Kolejne ostrzeżenia, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dotyczyły jakości powietrza. Na wtorek Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska GIOŚ prognozował ryzyko przekroczenia w południowej i centralnej części woj. śląskiego tzw. poziomu informowania ze względu na wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.
W poniedziałek przekroczenie wartości alarmowej średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (150 mikrogramów na metr sześc.) wystąpiło na stacji pomiarowej w Zabrzu (154 mikrogramów). Przekroczenia progów informowania odnotowano na stacjach m.in. w: Wodzisławiu Śląskim (143 mikrogramów), Żywcu (139 mikrogramów), Rybniku (116 mikrogramów) czy Gliwicach (115 mikrogramów).
Ponieważ komunikaty o przekroczeniu poziomu informowania i alarmowania są wydawane na podstawie wyliczeń średnich wartości pomiarów zebranych w ciągu doby, służby wydają ostrzeżenia o ryzyku przekroczenia tych poziomów.
Groźny pożar w Piekarach Śląskich
We wtorkowym raporcie służb kryzysowych wojewody poinformowano też o pożarze, który miał miejsce ok. godz. 18 na drugim piętrze budynku wielorodzinnego przy ul. Bończyka w Piekarach Śląskich. Z sześciu mieszkań ewakuowano tam 14 mieszkańców; działania zakończono po godz. 22.
We wtorek rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała o przejezdności wszystkich dróg krajowych w woj. śląskim oraz o pracy na sieci dróg krajowych 128 pojazdów do zimowego utrzymania oraz 164 pracowników.
Koleje Śląskie na swojej stronie internetowej we wtorek rano informowały o ponad 20 przypadkach utrudnień na swojej sieci - opóźnieniach (rzędu 10-60 minut), odwołaniach kursów itp. Były one spowodowane warunkami pogodowymi, problemami technicznymi i uszkodzeniami infrastruktury.
Tej zimy, do wtorku rano włącznie, w woj. śląskim nie odnotowano jeszcze przypadku śmierci spowodowanej wychłodzeniem. Ostatniej doby nie odnotowano również śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla (łącznie tej zimy – jedno). W ciągu poprzedniej doby odnotowano łącznie osiem zgłoszeń na infolinii dla osób bezdomnych. Od początku listopada ub. roku takich zgłoszeń było 256.(PAP)