Mity na temat raka śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów [AUDIO]

2021-02-04 15:04

Lepiej raka nie ruszać, bo dostanie powietrza, słodycze karmią nowotwory, nie można robić makijażu w czasie choroby nowotworowej. Badania diagnostyczne wywołują raka. Śląscy onkolodzy zaniepokojeni coraz większą ilością mitów na temat nowotworów. W Światowym Dniu Walki z Rakiem wypowiadają szkodliwym mitom wojnę.

Żołnierz AK pierwszym zaszczepionym seniorem w Katowicach

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z powodu pandemii koronawirusa ma nieco inny charakter. W szpitalach nie odbywają się tradycyjne spotkania z onkologami i lekarzami w ramach „drzwi otwartych” . Co nie oznacza, że w tym dniu nic się nie dzieje. Wiele placówek medycznych, również na Śląsku i Zagłębiu zorganizowały spotkania i akcje online.

Są też onkolodzy, którzy w tym dniu szczególnie zwracają na śmiertelnie niebezpieczne mity dotyczące raka.

– Chwytam się za głowę. W ciągu 30 lat mojej pracy z pacjentami onkologicznymi, zauważyłam w ostatnich latach, że spada zaufanie i szacunek do lekarzy. Powód? Ludzie na grupach internetowych naczytają się niewyobrażalnych głupot. Są też tacy, którzy atakują nas, że nie mamy dostatecznej wiedzy i narzędzi do skutecznej walki z nowotworami. To oczywiście nieprawda- mówi zaniepokojona Prof. dr hab. n. med. Iwona Gisterek, Onkolog, Radioterapeuta i Laryngolog z Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Katowicach, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii SUM.

Jak podkreśla ekspert, jakieś ¾ pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego stosuje metody leczenia wspomagającego. Onkolodzy nie mają nic przeciwko preparatom, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta. – Niestety nie zawsze tak jest. Pacjenci przerywają leczenie i idą do ludzi, którzy wmawiają im, że wkładając na nich ręce mogą ich uleczyć z raka. Proponują wlewy z lewoskrętnej witaminy C- tymczasem nie ma prawoskrętnej witaminy C. Przytulają się do brzozy i stosują różnego rodzaju inne metody bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia. Wracają do nas z zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Niestety często nic już nie możemy zrobić- podkreśla prof. Iwona Gisterek.

Niestety prawo nie przewiduje żadnych kar dla ludzi, którzy swoimi radami skazują ludzi na ból, a nawet śmierć.

Onkolodzy apelują nie szukajmy porad u dr google. Badajmy się, ufajmy lekarzom. Badania diagnostyczne wbrew powodom, jak niektórzy twierdzą, nie wywołują raka. Zapominamy jednak, że często wywołuje go smog, złe odżywianie, mutacje genowe i wiele innych czynników.

W Światowym Dniu Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi. Możemy też lepiej zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Posłuchaj o śmiertelnie niebezpiecznych mitach na temat raka!
Źródło: Mity na temat raka śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów [AUDIO]