Sukces lekarzy z Gliwic. Wszczepili pacjentom sztuczne zwieracze. To szansa na powrót do aktywności

i

Autor: Szpital Miejski Gliwice Zespół lekarzy pod kierownictwem dr Andrzeja Kupilasa dokonał cudu

Sukces lekarzy z Gliwic. Wszczepili pacjentom sztuczne zwieracze. "To szansa na powrót do aktywności"

2021-05-20 8:36

To gigantyczny sukces. Urolodzy ze szpitala miejskiego nr 4 w Gliwicach przeprowadzili pierwsze operacje wszczepienia sztucznych zwieraczy cewki moczowej pacjentom, którzy cierpią z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Oddział urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dołączył do grona czołowych ośrodków w Polsce, w których przeprowadzane są operacje wszczepienia sztucznych zwieraczy cewki moczowej pacjentom, którzy cierpią z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu m.in. po leczeniu nowotworu złośliwego prostaty (w wyniku radykalnej prostatektomii czyli operacji wycięcia gruczołu krokowego). To szansa na powrót do aktywności po ciężkiej batalii z chorobą nowotworową, która zostawiła określone następstwa. Naszą rolą była najpierw walka o życie chorego. Gdy to się uda - walczymy dalej - tym razem o komfort życia i sprawność - wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Pierwszym pacjentem, który został zoperowany w Gliwicach przez zespół pod kierunkiem dr Andrzeja Kupilasa był 67-letni pan Jan. Mam jeszcze marzenia do spełnienia, chciałbym po prostu pójść na spacer, nacieszyć się wiosną, bez skrępowania, tak zwyczajnie - zaznaczył. Większość pacjentów po radykalnej prostatektomii odzyskuje pełną zdolność trzymania moczu po upływie roku od zabiegu. Jeśli jednak nie udaje się tej sprawności przywrócić, chory musi korzystać np. z pieluchomajtek, co staje się bardzo trudne i krępujące. Bywa, że tacy pacjenci wycofują się z życia społecznego, a nawet rezygnują z pracy zawodowej. Dzięki operacjom, które będą teraz wykonywane w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, komfort chorego znacznie się zwiększy. Trzeba zaznaczyć, ze wielu naszych pacjentów to osoby tuż po 50 roku życia, aktywne, uprawiające sporty, a także np. wspinaczkę górską. Choroba nie może im tego wszystkiego tak po prostu odebrać - tłumaczy dr Andrzej Kupilas. Każdego roku w Polsce diagnozuje się raka prostaty u ponad 18 tysięcy mężczyzn, w województwie śląskim to ok. 2000 nowych rozpoznań rocznie.

Źródło: Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Polska delegacja na Eurowizji 2021 przed środową próbą w hali Ahoy!
Źródło: Sukces lekarzy z Gliwic. Wszczepili pacjentom sztuczne zwieracze. "To szansa na powrót do aktywności"