Sztiglownia

i

Autor: Dariusz Brombosz

Sztiglownia- czas zdmuchnąć kurz z Śląska

2022-02-16 13:37

Kochają i wierzą w Śląsk. Nie chcą aby region w którym pracują , tworzą i żyją z rodzinami był postrzegany jako brudny i zacofany. Wzięli sprawy w swoje ręce i stworzyli Sztiglownię. Swoimi nietuzinkowymi produktami przekonują, że śląskość, to powód do dumy.

Sztiglownia- zdmuchnąć kurz z Śląska. Posłuchaj o szczegółach!

Ta opowieść o miłości do Śląska i chęci pokazania potencjału jaki w nim drzemie wbrew pozorom nie zaczyna się na Górnym Śląsku. Zaczyna się pewnego jesiennego wieczora w Zakopanem. – Po całym dniu chodzenia po Tatrach, przyszedł czas na nagrodę w karczmie z góralską muzyką na żywo. Pijąc herbatkę „po góralsku” zauważyliśmy, że muzycy tej orkiestry mają na sobie wzory charakterystyczne dla górali ale pokazane w ciekawej nowoczesnej stylistyce. Spodobało nam się to. Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby ubrać coś „śląskiego” ale pod warunkiem, że pokażemy inny Śląsk niż ten ze stereotypów- mówi w rozmowie z nami Marek Sajnóg z Sztiglowni.

Od pomysłu do stworzenia projektu minęło raptem trzy dni. Dziś Sztiglonia to miejsce artystów, którym przyświeca jeden cel: nadawać wartość temu co Śląskie w oparciu o ludzi którzy tutaj mieszkają, tworzą i pracują.

– Nikogo nie naśladujemy i nie kopiujemy. Naszymi produktami chcemy pokazać naszą tożsamość, że jestem Ślązakiem , dumnym z swojego pochodzenia. Ale do współpracy zaprosiliśmy ludzi, którzy co prawda nie urodzili się w tym miejscu ale pokochali region całym sercem. Nadal spotykam się z stereotypami na temat Śląska, że brudny, zacofany, że tutaj tylko kopalnie i nic więcej. Wiele osób, którzy przyjeżdżają do nas dziwią się, że Śląsk jest taki nowoczesny i bardzo zielony- podkreśla Marek Sajnóg.

Sztiglownia to miejsce artystów. Ich kreatywność, pracowitość i rzetelność w tym co robią dają pierwsze efekty. Już zgłaszają się osoby zainteresowane produktami w 100% powstających na Śląsku. Artyści , modele, wzorcownia, szwalnia, guziki, nici, kartony do pakowania, papier ozdobny, ekologiczne foliopaki itd. - wszystko jest Śląskie. Katowice, Bytom, Gliwice, Chorzów oraz wiele innych miast i grono wspaniałych ludzi bierze w tym udział. – Śmiejemy się tylko- że jedyne czego na razie nie znaleźliśmy na Śląsku to plantacje bawełny- mówi Marek.

Artyści w Sztiglowni stawiają na unikatowe produkty w limitowanych seriach (tylko 99 szt), by to co zdobyć sprawiło, że ktoś poczuje się wyjątkowo.

Spotkamy tutaj uznanych tatuatorów, muzyków, disajnerów czy rysowników. Każdy tworzy dzieła poprzez które Śląsk w oczach odbiorców prezentuje się w taki sposób na jaki zasługuje. To kolebka utalentowanych ludzi i unikalnych na skalę światową miejsc.

– Skupiamy się na opowiedzeniu historii powstania produktów, skąd artysta czerpał inspiracje tworząc dzieło, jak również pokazaniu życia twórcy. Każdy nowy produkt to nowy epizod. Klienci nie kupują produktów ze sklepu, a dzieło artysty często personalizowane dla konkretnej osoby- wyjaśnia Marek Sajnóg.

Sztiglownia współpracuje i wspiera Fundację z pasją zajmującą się upowszechnianiem kultury, przywracaniem do życia zapomnianej historii, wydawaniem miesięcznika oraz organizacją warsztatów, wycieczek i wykładów. Wydarzenia, które organizują są bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Organizacja współtworzyła m.in. cztery edycje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i katowicką edycję Wyborów Literackich. Co rok aranżują Europejską Noc Muzeów, a także wiele koncertów młodych artystów, liczne konkursy, wystawy, prelekcje i akcje sprzątania terenów zielonych.

Źródło: Sztiglownia- czas zdmuchnąć kurz z Śląska [ AUDIO]