Będą rozdawali choinki. W zamian za… krew

i

Autor: Pixabay "Choinka za krew" to wspólna akcja leśników i służby krwi. Będą za darmo rozdawali świąteczne drzewka.

Będą rozdawali choinki. W zamian za… krew

2021-12-13 11:43

„Choinka za krew” to hasło świątecznej akcji Lasów Państwowych, do której włączyło się także kieleckie krwiodawstwo. Ma ona promować honorowe oddawanie krwi, a każdy kto się nią podzieli, w podziękowaniu dostanie od leśników naturalną choinkę.

Akcję przygotowały Lasy Państwowe wraz z Narodowym Centrum Krwi. W całej Polsce włączyło się w nią ponad 40 punktów krwiodawstwa. W regionie świętokrzyskim zaangażowało się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach oraz oddział terenowy instytucji w Końskich. Honorowi krwiodawcy, którzy oddadzą krew lub jej składniki otrzymają prawdziwe drzewko świąteczne.

– Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Krew to bardzo cenny dar. Jest potrzebna podczas operacji czy ratowania ofiar wypadków. Krwi nie da się wytworzyć sztucznie, można ją pozyskać tylko od człowieka. Dlatego oddając krew można ocalić czyjeś życie.

– Krew jest jednym z najbardziej pożądanych „leków”, którego niczym nie można zastąpić. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Cieszę się, że Lasy Państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia działań promujących honorowe krwiodawstwo. Jest to dowód na to, że krwiodawstwo jest bliskie sercom wielu ludzi – zaznacza Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Akcja rozdawania choinek w punktach poboru krwi odbędzie się 16 grudnia.

Co wiesz o potrawach świątecznych?

Pytanie 1 z 12
Z czego powinien być tradycyjny kompot wigilijny?
Aranżacja wigilijnego stołu. Jak łatwo i szybko stworzyć świąteczny klimat
Źródło: Będą rozdawali choinki. W zamian za… krew