Chirurdzy ze szpitala na kieleckim Czarnowie stawiają na zabiegi małoinwazyjne

2021-10-13 10:13

Około 60 proc. zabiegów realizowanych planowo w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonywanych jest metodami małoinwazyjnymi. Zespół dąży do tego, by również coraz więcej operacji przepuklin było realizowanych laparoskopowo.

Dr n. med. Łukasz Nawacki, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej podaje, że w Polsce, metodami małoinwazyjnymi wykonywanych jest zaledwie kilka procent operacji przepuklin pachwinowych, podczas gdy w krajach zachodnich jest to kilkadziesiąt procent: w Niemczech około 44 proc, a we Francji około 34 proc. Chirurdzy ogólni z WSzZ na przestrzeni 2 lat, laparoskopowo zoperował przepukliny u około 100 pacjentów. 90 proc. tych zabiegów dotyczyła przepuklin pachwinowych.

– Dzięki metodom minimalnie inwazyjnym, chory szybciej wraca do pełnej sprawności, pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe, czas hospitalizacji i okres rekonwalescencji są krótsze – wyjaśnia doktor Łukasz Nawacki. Specjalista dodaje, że po takiej operacji efekt kosmetyczny jest lepszy (nacięcia do 2 cm), a do tego, maleje ryzyko zakażenia miejsca operowanego.

Laparoskopowo można zaopatrzyć jednoczasowo obustronne przepukliny pachwinowe. Dodatkowo, ta metoda operacyjna jest zalecana kobietom i pacjentom, którzy mają nawrót schorzenia.

Lekarz podkreśla, że leczenia operacyjnego, zwłaszcza w przypadku osób pracujących fizycznie i prowadzących aktywny tryb życia, nie należy odkładać. Przepuklina jest bowiem otworem w powłokach ciała, który należy zaszyć. Nie ma metod fizjoterapeutycznych czy leków, które go zamykają.

Pacjent wymaga pilnej konsultacji chirurgicznej jeżeli odczuwa: dyskomfort, przepuklina powiększa się, wywołuje nudności, zmiany skórne, a przede wszystkim gdy zawartość jamy brzusznej, która wychodzi przez otwór przepukliny nie ulega odprowadzeniu (tzw. uwięźnięcie).

Dr Nawacki informuje, że chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oprócz zabiegów usunięcia przepuklin pachwinowy, oferują szeroki wachlarz zabiegów wykonywanych metodami małoinwazyjnymi.

Są to: usunięcie pęcherzyka żółciowego (zabiegi planowe i ostrodyżurowe), usunięcie wyrostka robaczkowego, operacje perforacji przewodu pokarmowego, częściowe i całkowite usunięcie żołądka, m.in. z powodów onkologicznych, usunięcie jelita grubego (hemikolektomia) i cienkiego, m.in. z powodów onkologicznych z zespoleniami wykonywanymi wewnątrzbrzusznie, a także operacje przepuklin przeponowych i bariatryczne u pacjentów z otyłością oraz zabiegi antyrefluksowe.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do okulisty?

Ile wiesz o spalaniu tłuszczu?

Pytanie 1 z 8
Powolne ćwiczenia spalają więcej tłuszczu niż intensywne cardio
Źródło: Chirurdzy ze szpitala na kieleckim Czarnowie stawiają na zabiegi małoinwazyjne