Działka w centrum Kielc sprzedana za REKORDOWĄ sumę. Kwota zwala z nóg!

i

Autor: Jarosław Siłakiewicz/Urząd Miasta Kielce

Coraz mniej czasu na zgłaszanie projektów do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego

2021-05-18 11:37

Jeszcze tylko kilka dni mieszkańcy Kielc mają na zgłaszanie swoich pomysłów do dziewiątej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Termin mija, dokładnie za tydzień, czyli we wtorek 25 maja.

Do tej pory kielczanie za pomocą internetowego systemu zgłosili kilkanaście projektów. – Z doświadczenia i poprzednich lat wiemy jednak, że najwięcej propozycji wpływa w ostatnich dniach, dlatego spodziewamy się, że sporo zgłoszeń pojawi się w weekend i na początku przyszłego tygodnia – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Mieszkańcy wykazują duże zainteresowanie tegoroczną edycją. – Otrzymujemy sporą liczbę telefonów, w których kielczanie dopytują o szczegóły regulaminu. Wyjaśniają także swoje wątpliwości, dopytują między innymi o to, czy działka, na której chcieliby zrealizować własną inwestycję, na pewno jest własnością miasta. Pracownicy Urzędu Miasta służą pełną pomocą, a wykaz wszystkich telefonów, jak też adresów mailowych jest dostępny pod adresem Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego – dodaje Tomasz Porębski.

Przypomnijmy, że w tym roku na realizację pomysłów mieszkańców została przeznaczona najwyższa w historii kwota 7,8 mln zł. To o 50 tys. zł więcej niż poprzednim razem. Do regulaminu Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzono kilka istotnych zmian w stosunku do lat ubiegłych. Największa dotyczy wprowadzenia nowej kategorii projektów – tzw. projektów zielonych, które polegają na stworzeniu atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zieleni np. stref rekreacyjnych, parków kieszonkowych czy skwerów. Na projekty zielone zagwarantowano w budżecie obywatelskim kwotę 800 tys. zł. Ponadto mieszkańcy nadal mogą zgłaszać projekty inwestycyjne duże, na które zarezerwowano 4,5 mln zł, projekty inwestycyjne małe – 2 mln zł oraz projekty nieinwestycyjne – 500 tys. zł.

Propozycje, podobnie jak przed rokiem, będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej Idea Kielce – Budżet Obywatelski pod adresem www.bo.kielce.eu. Uprawnieni do zgłaszania projektów są wszyscy mieszkańcy, w każdym wieku. W przypadku osób poniżej 13 roku. życia wymagana jest jednak zgoda rodzica. Do tej pory wymóg ten dotyczył osób poniżej 16. roku życia.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub komputera, mogą zgłosić projekt w siedzibach ratusza na Rynku lub przy ul. Strycharskiej. Wcześniej jednak trzeba umówić się na konkretny termin w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej (41 367 64 00).

- Budżet obywatelski to wspaniałe narzędzie aktywności społecznej. Doskonale pokazuje, że na funkcjonowanie miasta wpływ może mieć każdy mieszkaniec. Kielczanie już wielokrotnie udowodnili, że mają wiele ciekawych pomysłów. Jestem przekonany, że w tym roku ponownie wykażą się inwencją. Gorąco zachęcam do składania projektów, a później oczywiście do czynnego udziału w procesie głosowania – podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Bibliomat dla czytelników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...
Źródło: Coraz mniej czasu na zgłaszanie projektów do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego