Cytomammobus ŚCO w trasie. Mobilna pracownia odwiedzi kolejne świętokrzyskie gminy

2021-04-19 13:05 PioR
Cytomammobus ŚCO w trasie. Mobilna pracownia odwiedzi kolejne świętokrzyskie gminy
Autor: Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w najbliższych dniach zawita do Pacanowa, Stopnicy, Tuczęp i Gnojna. – Zachęcamy mieszkanki tych gmin do korzystania z bezpłatnej mammografii i cytologii w mobilnej pracowni diagnostycznej – mówi Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

Pomimo pandemii mieszkanki woj. świętokrzyskiego mogą bez przeszkód korzystać z bezpłatnej profilaktyki onkologicznej. Mobilna pracownia diagnostyczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii cały czas podróżuje po świętokrzyskich gminach.

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna.

- Personel cytomammobusa został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce – zaznacza.

Bezpłatna mammografia, zgodnie z Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, jest przeznaczona dla pań w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata. Z kolei z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata.

- W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek – mówi Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

Aktualna trasa cytomammobusa to: Pacanów, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Dr Gałązki 8 (19 kwietnia), Stopnica, przy przychodni Medica, ul. Kościuszki 12A (20 kwietnia), Tuczępy, plac targowy obok Urzędu Gminy (22-23 kwietnia) oraz Gnojno, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej (26-27 kwietnia).

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

- Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury – podkreśla Izabela Opalińska.

Badania są wykonywane w ramach realizowanych przez ŚCO projektów, dotyczących wsparcia profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy, przeznaczonych dla mieszkanek województwa świętokrzyskiego.

Samobadanie piersi. Akcja NFZ w Kielcach
Źródło: Cytomammobus ŚCO w trasie. Mobilna pracownia odwiedzi kolejne świętokrzyskie gminy
Nasi Partnerzy polecają