Wielkie sprzątanie świętokrzyskich rzek

i

Autor: Operacja Rzeka

Czas na wielkie sprzątanie. "Operacja rzeka" także w Świętokrzyskiem

2021-07-22 9:51

W najbliższy weekend "Operacja Rzeka" popłynie Kamienną, Świśliną i Nidą. Świętokrzyskie to kolejny przystanek na mapie letniej operacji, w ramach której ekipa patrolowa canoe sprząta 30 rzek w Polsce. W wybranych lokalizacjach można jeszcze dołączyć do wodnego ekopatrolu jako wolontariusz.

Letnia edycja dotyczy wyłącznie rzek. Sprzątanie wody odbywa się z poziomu canoe/kajaku.

- Akcje mają mniejszy zasięg niż wiosną i są całkowicie koordynowane przez Sztab Główny Operacji Rzeka. Cykl rozpoczął się z początkiem wakacji na rzekach Kostrzyń, Liwiec i Bug w woj. mazowieckim. W lipcu ekopatrol odwiedził już Podlasie i rzeki Nurzec, Narwię i Biebrzę oraz Podkarpacie: rzeki San, Wisłok i Tanew, Wielkopolska i rzeki: Warta i Noteć oraz Obra w woj. lubuskim – informują organizatorzy akcjo.

W trakcie wakacji "Operacja Rzeka" odwiedza także trzy festiwale oraz największy spływ kajakowy i tam również odbędą się akcje sprzątania.

- Naszą obecność na wydarzeniach kulturalno-rekreacyjnych zainaugurowaliśmy na Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko w Gorajcu. Pod koniec lipca dotrzemy także na Festiwal Języka Polskiego do Szczebrzeszyna i w sierpniu na Festiwal Patrząc na Wschód do Budy Ruskiej, a także na spływ „500 kajaków” do Drohiczyna. Finał akcji odbędzie z końcem wakacji w Janowie Podlaskim. Na tych wydarzeniach będą organizowane 20-osobowe sztaby, które będą sprzątać w godzinach porannych. Wieczorami zaś będą odbywały się koncerty dla rzeki projektu Sviatyj - solo, duet lub trio, a w Janowie wystąpią Haydamaky – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji "Czysta Rzeka".

Chętni do udziału w akcjach podczas tych wydarzeń mogą zgłaszać się poprzez stronę internetową wydarzenia. Na każdej z akcji organizatorzy przewidzieli min. dwa canoe dla wolontariuszy. Liczba miejsc jest ograniczona.

W ten weekend wielkie sprzątanie odbędzie się na świętokrzyskich rzekach. W piątek na Kamiennej (odcinek Młyn – Marcinków), w sobotę Świślinie (odcinek Wióry – Kunów), a w niedzielę na Nidzie (odcinek Wiślica – Nowy Korczyn).

Nasi pływacy prężą muskuły przed IO

QUIZ. Wakacyjne hity książkowe. Wiesz kto jest ich autorem? 8/10 punktów to absolutne minimum!

Pytanie 1 z 10
Autorką serii książek o przygodach młodego czarodzieja, Harrego, jest:
Źródło: Czas na wielkie sprzątanie. "Operacja rzeka" także w Świętokrzyskiem