Paszport

i

Autor: Pixabay Paszport

Długa kolejka po paszport. Chętnych jest dwa razy więcej

2022-03-24 14:35

Coraz dłuższe kolejki po paszport w Kielcach. Aby złożyć wniosek o wydanie dokumentu w Urzędzie Wojewódzkim, trzeba czekać już nawet trzy miesiące.

- Termin umówienia wizyty w naszym Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców to jest już praktycznie końcówka czerwca - informuje Marzena Chodakowska, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego.- Wcześniej oczywiście ruch w wydziale był, ale od momentu wybuchu wojny w Ukrainie obserwujemy dwukrotny wzrost chętnych do wyrobienia dokumentów - dodaje.

Co ważne, zapisywać można się telefonicznie lub na miejscu w oddziale. Ten czynny jest w poniedziałki od godz. 10 do 17, a od wtorku do piątku od 8 do 15.

- Żeby bardziej usprawnić wydawanie dokumentów, podzieliliśmy kolejkę na dwa stanowiska. Jedno dla składających wnioski, a drugie dla odbierających już gotowe paszporty. Mamy pełną obsadę, ale warto jednak zaznaczyć, że w związku z brakiem rejonizacji zgłaszają się też do nas mieszkańcy innych miast i województw - podkreśla Marzena Chodakowska.

Z odbiorem nowego paszportu nie ma już problemów. Zazwyczaj jest on gotowy po dwóch tygodniach od momentu złożenia wniosku.

Uchodźcy z Ukrainy w kolejce po PESEL w Kielcach
Sonda
Czy jesteś przygotowany na wypadek wojny?
Źródło: Długa kolejka po paszport. Chętnych jest dwa razy więcej