Okulista

i

Autor: Pixabay

Do specjalisty dostaniemy się szybciej. To możliwe?

2021-07-05 9:08

Limity przyjęć do Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej zostały zniesione. A to wszystko, aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów. Co to oznacza?

- To oznacza, że NFZ zapłaci placówce medycznej za każdego przyjętego pacjenta. Dzięki temu chorzy będą mieli gwarancję przyjęcia i będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne - mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ.

Beata Szczepanek podkreśla, że takie rozwiązanie sprawdziło się już w przypadku niektórych zabiegów. - Rozwiązanie to już się sprawdziło w przypadku takich zabiegów, jak usunięcie zaćmy czy wszczepienie endoprotezy, gdzie po wprowadzeniu finansowania bezlimitowego (w 2019 roku) kolejki skróciły się z 1,5 -2 lat do 1-3 miesiąc - mówi.

Zniesienie limitów do specjalistów, podobnie jak projekt Profilaktyka 40 plus jest jednym z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Według jego założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB. Nowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

Pan Tomasz przeżył zderzenie z pociągiem
Sonda
Znacznie tańsze bilety na koncerty dla zaszczepionych osób to dobry pomysł?
Źródło: Do specjalisty dostaniemy się szybciej. To możliwe?