Dron skontrolował budowę GUM. Dlaczego?

2021-09-23 13:00 W.M
Dron kontroluje budowę GUM
Autor: Wiktoria Mitura

Ma sprawdzać czy warunki pracy i zabezpieczenie jest właściwe. Za pomocą drona monitorowana była budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. To pierwsza w Polsce takiego typu kontrola.

Nowe technologie wkraczają na zupełnie nowe pola. Już od jakiegoś czasu drony stosowane są do inspekcji podczas prac np. budowlanych. A to wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i sprawdzić, czy prace przebiegają prawidłowo.

 - Jakiś czas temu podjęliśmy decyzję, żeby wykorzystać tą nowoczesną technologię i okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Chcemy pokazać w jaki sposób wykorzystujemy drony i być może zainspirować się sami, gdzie jeszcze dodatkowo możemy je wykorzystać - mówi Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego.

Na początku tygodnia odbyła się pierwsza w Polsce kontrola budowy, która miała miejsce w Kielcach na budowie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Dron skontrolował żurawia.

- Drony sprawdzały, czy rzeczywiście warunki pracy i zabezpieczenie jest właściwe. Czy czynności, które wykonują pracownicy, są prowadzone we właściwy sposób. To można obserwować zdalnie, nawet z dużej odległości i zebrać materiał, który można omówić z kierownikiem budowy. My jako Urząd Dozoru Technicznego używamy ich także do kontroli żurawi, dolatujemy do miejsc, gdzie dostęp człowieka jest utrudniony, a wręcz czasami niemożliwy - mówi prezes.

Do inspekcji miejsc pracy wykorzystywane są nie tylko drony, ale i również roboty, czy specjalne kamery.

- Mamy roboty, które pomagają zdalnie wykonywać pomiary grubości. Posiadamy specjalne kamery, które umożliwiają wykrycie pewnych luzów, czyli błędów montażowych. Wykorzystujemy także technikę emisji akustycznej. Tak jak lekarz osłuchuje pacjenta, tak my osłuchujemy urządzenie i na postawie tego, jak to urządzenie trzeszczy, możemy dokładnie określić, czy zawiera niebezpieczne elementy czy nie - wyjaśnia Andrzej Ziółkowski.

Jednak, aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła wykorzystywać drony, potrzebne są zmiany w przepisach. Trwają już prace nad nowelizacją ustawy.

Takiego komisariatu jeszcze nie było. Zobacz jak budują jednostkę w Prochowicach
Sonda
Czy korzystasz już z systemu e-TOLL?
Źródło: Dron skontrolował budowę GUM. Dlaczego?