Gaudeamus zabrzmiał w rektoracie Uniwerystetu Jana Kochanowskiego

2021-10-04 14:50

W rektoracie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zabrzmiała pieśń Gaudeamus. Studenci rozpoczynający w tym roku swoją naukę na UJK złożyli ślubowanie.

4 października w rektoracie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022.

- Człowiek nie może być sam. Wytwarzają się wtedy szkodliwe, patofizjologiczne mechanizmy samotności, które jak pajęcza nić przewodzą toksynę osłabiającą tkankę społeczną, wywierają zły wpływ na nasze funkcjonowanie, relacje, aktywność, powodują lęki, niepokoje, stany depresyjne i depresje. Musimy mieć głęboko dojrzałą świadomość, że nauczanie zdalne nie jest optymalnym sposobem i obniża jakość kształcenia. Dlatego też apeluję do całej społeczności akademickiej – szczepmy się, w interesie zdrowotnym i życiowym nas wszystkich – powiedział prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK.

Studenci rozpoczynający studia złożyli ślubowanie i zapewniali, że cieszą się z powrotu do normalności. 

- Nie chcemy się już uczyć przez internet. Taka nauka nie jest sukcesywna, studenci niewiele wynoszą z wykładów i ćwiczeń. Dla nas najważniejsze jest jednak to, żebyśmy mogli się spotykać, mieli kontakt twarzą w twarz z naszymi profesorami - zaznaczyła jedna ze studentek UJK.

- Myślę, że powrót do stacjonarnych metod nauczania jest najlepszą możliwą decyzją. Z dwojga złego wolę już hybrydę niż siedzenie w domu, tak żeby chociaż te ćwiczenia mogły być „na żywo”, a nie zdalnie. Bardzo się cieszę z powrotu na uczelnie. Po półtorej roku siedzenia przed monitorem fajnie jest wyjść do ludzi i wrócić do normalnego rytmu dnia – mówił student psychologii.

W tym roku na UJK będzie studiowało prawie 12 tysięcy studentów.

Gaudeamus igitur na wrocławskim rynku

Quiz. Czy dobrze znasz wiersze Brzechwy i Tuwima?

Pytanie 1 z 10
Dokończ zdanie: "Pan Pomidror wlazł na tyczkę i..."
Źródło: Gaudeamus zabrzmiał w rektoracie Uniwerystetu Jana Kochanowskiego