Test antygenowy

i

Autor: Pixabay Gdzie można wykonać darmowy test na COVID-19 w woj. warmińsko-mazurskim?

Gdzie w świętokrzyskich aptekach zrobisz test na COVID-19?

2022-02-02 11:32

Testy antygenowe w kierunku COVID-19 można wykonać w aptekach całkowicie za darmo. W Świętokrzyskiem póki co zgłosiło się do tego kilka chętnych placówek, ale lista jest cały czas otwarta i lista placówek będzie się zwiększać. Gdzie się udać, by zrobić darmowy test antygenowy?

Od 27 stycznia apteki mogą zgłaszać się do wykonywania testów wykrywających zakażenie koronawirusem. Mówimy tu oczywiście o szybkich testach antygenowych, których wynik znany jest w przeciągu kilkunastu minut. Co ważne, w przypadku takich testów wykonywanych w aptekach, nie potrzebne jest skierowanie od lekarza. Skierowanie wystawia farmaceuta w momencie pojawienia się w placówce.

- Zanim jednak zgłosimy się do danej placówki dobrze jest sprawdzić telefonicznie w jakich godzinach są robione wymazy i czy w ogóle są już robione. Gotowość do wykonywania testów nie jest jednoznaczna, że w danym dniu te testy są wykonywane - mówi Beata Szczepanek rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Po pobraniu wymazu, po kilkunastu minutach otrzymamy wynik, a farmaceuta umieści go w systemie. W przypadku pozytywnego wyniku zostajemy automatycznie poddani izolacji.

Gdzie w województwie świętokrzyskim?

W Świętokrzyskiem póki co zgłosiło się dziewięć placówek, ale lista jest cały czas otwarta.

- Jest to jedna w Kielcach przy ulicy Żeromskiego "Aptek od Pokoleń", dwie w Ostrowcu Świętokrzyskim, dwie w Sandomierzu i po jednej w Samborcu, Zawichoście i Końskich - informuje Beata Szczepanek.

Pełną listę aptek można znaleźć na stronie pacjent gov.pl

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa
Sonda
Czy wiesz co to jest NFT?
Źródło: Gdzie w świętokrzyskich aptekach zrobisz test na COVID-19?