Umowa zbiornik BZIN na rzece Kamiennej

i

Autor: Urząd Marszałkowski w Kielcach

​Kolejny krok w kierunku budowy zbiornika wodnego "Bzin" na Kamiennej

2022-02-25 19:35

W Warszawie podpisano umowę o współpracy między między „Wodami Polskimi”, województwem świętokrzyskie oraz gminą Skarżysko-Kamienna na rzecz wybudowania nowego, blisko 100-hektarowego wielofunkcyjnego zbiornika wodnego. Będzie zasilany wodami rzeki Kamiennej.

Lata starań samorządowców doprowadziły nas do tego miejsca. Zbiornik wpisaliśmy do kontraktu programowego, to nasza priorytetowa inwestycja. Zarezerwowaliśmy na ten cel ponad 12 mln euro. Zbiornik będzie pełnił rolę przeciwpowodziową i zapobiegał suszy. Powstanie w otulinie Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego, więc stanie się atrakcją dla mieszkańców regionu i turystów – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Zbiornik powstanie w miejscu obecnego zbiornika Piachy. Jego powierzchnia wyniesie blisko 95 ha. Bzin będzie jednym z największych zbiorników w regionie.

Bzin wpisuje się w nasze strategiczne plany. Jako inwestor jesteśmy gotowi do budowy tego zbiornika. Dołożymy wszelkich starań aby powstał on tak szybko jak to możliwe – mówił Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Inwestycja został wpisana do Kontraktu Programowego dla Województwa Świętokrzyskiego, który jest jednym z najważniejszych dokumentów określających kierunki i warunki dofinansowania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego na lata 2021-2027. Została także uwzględniona w głównych założeniach „Programu rozwoju retencji na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030” i znalazła się wśród 120 obiektów hydrotechnicznych oraz renaturyzacji rzek i powinna zostać zakończona do 2027 roku.

Trwa budowa mostów nad Brdą w Bydgoszczy
Źródło: ​Kolejny krok w kierunku budowy zbiornika wodnego "Bzin" na Kamiennej