Konno można przemierzać lasy na Ponidziu. Jest nowy szlak

i

Autor: Dorota Święcka Na Ponidziu został wyznaczony szlak do jazdy konno.

Konno można przemierzać lasy na Ponidziu. Jest nowy szlak [FOTO]

2021-11-18 21:01

Po lasach na Ponidziu można już jeździć konno. Powstał pierwszy na tym terenie leśny szlak konny. Nadleśnictwo Pińczów utworzyło go na prośbę lokalnych środowisk jeździeckich. Szlak wyznaczony został w pobliżu stadniny w Michałowie i mierzy 10 kilometrów.

W Polsce jazda konna w lasach jest dopuszczalna tylko w wyznaczonych do tego miejsca. Aby na Ponidziu było to możliwe leśnicy specjalnie wytyczyli szlak i odpowiednio go oznaczyli.

- Dzięki temu jeźdźcy mogą w bezpieczny sposób korzystać z tego szlaku. Co więcej, może być on wykorzystywany do turystyki prozdrowotnej, hipoterapii. Jest wiele osób, które również tym jest zainteresowanych na Ponidziu - mówi Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

To nie wszystko - na Ponidziu mają się pojawić kolejne szlaki przeznaczone do jazdy konnej a także ścieżki rowerowe, piesze i inna infrastruktura przeznaczona dla turystów. To ma być wspólna inicjatywa leśników, samorządów, michałowskiej stadniny. 

- Wszyscy są zgodni, że turystyka w tej okolicy powinna być rozwijana w oparciu o niezwykłe walory przyrodnicze Ponidzia. To teren jedyny w swoim rodzaju, wyróżniający się w skali kraju, gdzie przyroda jest bardzo zróżnicowana, ona wiąże się z bogactwem rzeki Nidy – tłumaczy rzecznik Edyta Nowicka.

Łącznie świętokrzyskie szlaki konne mierzą 100 kilometrów.

Ruchomy taras 200 metrów nad ziemią! Takiej atrakcji jeszcze nie było

QUIZ. Granice Polski i ich tajemnice

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Z iloma krajami Polska dzieli lądowe granice?
Źródło: Konno można przemierzać lasy na Ponidziu. Jest nowy szlak [FOTO]