Król Mięsopust w Teatrze Żeromskiego w Kielcach. Próba spektaklu

i

Autor: Dariusz Skrzyniarz

Król i parobek zamienią się miejscami. W kolejnym zabawnym spektaklu Teatru Żeromskiego [ZDJĘCIA]

2022-01-27 18:43

Co się stanie, gdy tron króla zajmie jego własny sługa? Na to pytanie możemy poszukać w nowej inscenizacji Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Na tutejszej scenie dramatycznej trwają już ostatnie szlify tragikomedii pod tytułem „Król Mięsopust” według tekstu Jarosława Marka Rymkiewicza.

W spektaklu spełnia się marzenie parobka Florka. Zastępuje on króla, a jednocześnie jego dotychczasowy szef staje się parobkiem. Wysokie ambicje ma również dworska pokojówka Kasia. Kobieta dąży do tego, by zostać księżniczką. Te podmiany wywołują niespodziewane, absurdalne i komiczne sytuacje.

„Króla Mięsopusta” reżyseruje duet – dyrektor Żeromskiego Michał Kotański i doskonale znany już kieleckiej publiczności Jerzy Bończak.

- Spektakl dotyka pewnej tęsknoty, która jest w każdym z nas. Każdy z nas czasem myśli, że zasługuje na lepsze życie, że chciałby być kimś innym. Tutaj na naszych oczach to się dokonuje. Widzimy jakiegoś rodzaju świat na opak, kogoś kto zaczyna żyć cudzym życiem a także konsekwencje tego – mówi Michał Kotański.

W roli parobka Florka zobaczymy Andrzeja Platę. W pokojówkę Kasię wcieli się Aneta Wirzinkiewicz. Abdykującego króla Filipa zagra Dawid Żłobiński.

- Władca sam oddaje tron. Jest zdecydowany oddać królestwo i na zamianę ze swoim służącym. Po prostu nie chce księżniczki, która przychodzi na ten dwór. Potem jednak dostrzega, że ta zamiana nie była dobra – mówi aktor Dawid Żłobiński.

Premiera „Króla Mięsopusta” w reżyserii Jerzego Bończaka i Michała Kotańskiego odbędzie się w najbliższą sobotę 29 stycznia.

Źródło: Król i parobek zamienią się miejscami. W kolejnym zabawnym spektaklu Teatru Żeromskiego [ZDJĘCIA]