Lalki - modelki. Niezwykła wystawa w Muzeum Zabawy i Zabawek

2021-10-22 14:13

„Od szmacianki do lalki Barbie”. Taką wystawę będzie można zobaczyć już dziś w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Wystawa pokazuje między innymi jak zmieniał się kanon urody w XX wieku, bo na przykładzie lalek widać to bardzo dobrze.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach proponuje odwiedzającym niecodzienną wystawę, wystawę lalek - modelek. Poprzez swój ubiór i liczne detale mają wiele do powiedzenia.

- Nasza idea była taka, aby na przykładzie lalek pokazać zmieniające się kanony mody, kobiecej urody i funkcje, jakie pełniły kobiety od końca XVIII wieku po dziś dzień - mówi dyrektor muzeum Ilona Daria Dyktyńska.

Na ekspozycję składa się ponad 120 obiektów. Poza lalkami, można zobaczyć wachlarze, brosze, nakrycia głowy, torebki, czy flakony.

- Ciekawostką na wystawie będzie to, że oprócz tego, że będzie można podziwiać te wszystkie obiekty, będzie można zarówno prześledzić i historię kobiet i historię lalki - modelki oraz role jakie przypisywano kobietom na przestrzeni wieków, będą zaprezentowanie również czasopisma modowe, ale będzie można nabyć po wystawie dwie lalki - mówi Katarzyna Hodurek-Kiek, kurator wystawy.

- Lalki, która przywiozłam tutaj ze sobą to są współczesne lalki kostiumowe. Istotą tej kolekcji i kolekcjonowania takich lalek i całej pasji, która się z tym łączy jest oddawanie w postaci tych lalek wszelkich możliwych detali prawdziwej garderoby - mówi Magdalena Mroczek-Stachowiak, kolekcjonerka i autorka wystawy.

Poza eksponatami ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, zwiedzający zobaczą obiekty z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie ale też z prywatnych kolekcji oraz lalki z oferty sprzedażowej antykwariatu „Arsenał” w Krakowie i Galerii DAS w Kielcach.

Dziś o godzinie 18 w Muzeum Zabawek i Zabawy odbędzie się wernisaż wystawy. Lalki - modelki można oglądać do końca lutego.

Łabędź Orfeusz dostał prywatny basen na rehabilitację

QUIZ: Zgadnij, jaką gwiazdą jestem

Pytanie 1 z 6
Media twierdzą, że pobiłem swoją ex dziewczynę... Zarzuty przeciwko mnie są fałszywe. Zgłosiłem się na policję i współpracowałem. Nie zostałem oskarżony o żadne przestępstwo. Kim jestem?
Źródło: Lalki - modelki. Niezwykła wystawa w Muzeum Zabawy i Zabawek