Łaziki marsjańskie z… elektrośmieci. Skonstruują je studenci z PŚK

i

Autor: tu.kielce.pl / Politechnika Świętokrzyska w Kielcach Na zdjęciu: łazik na marsjardzie przy Politechnice Świętokrzyskiej podczas zawodów European Rover Challenge w 2020 roku.

Łaziki marsjańskie z… elektrośmieci. Skonstruują je studenci z PŚK

2022-04-27 15:34

Zepsute hulajnogi elektryczne, stare lodówki czy porzucone zabawki. Elementy takich przedmiotów posłużą studentom Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach do skonstruowania łazików marsjańskich z części z odzysku.

Łaziki z elektroodpadów powstaną w ramach nietypowego konkursu dla żaków, który organizuje Politechnika Świętokrzyska w Kielcach wraz z firmami zajmującymi się recyklingiem.

- Wiadomo, że Politechnika Świętokrzyska słynie z międzynarodowych sukcesów w zawodach łazików European Rover Challenge. Postanowiliśmy to wykorzystać i promować recykling, pokazać, że on ma sens. Pokazać, że jeśli segregujemy elektrośmieci, to później można je odzyskać i wykorzystać do wytworzenia przeróżnych nowych produktów – tłumaczy Monika Wyciechowska, przedstawicielka współorganizatora konkursu.

Wyzwanie podjęło dziewięć zespołów z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

- Na pewno to jest duże wyzwanie, by stworzyć taki łazik. Trzeba wszystko naprawdę dobrze przemyśleć, żeby jak najlepiej wykorzystać części z odzysku, które będziemy mieli do wyboru – przyznaje Maciej Niziński, jeden z młodych konstruktorów z PŚK. - Mój projekt będzie wykorzystywał obudowę z komputera. Środku znajdą się niezbędne urządzenia, które obsłużą takie podstawowe funkcje, jak transmisja obrazu z kamery czy pomiar temperatury i wilgotności – zapowiada Maciej.

Łaziki z recyklingu zostaną zaprezentowane podczas najbliższych europejskich zawodów łazików ERC. Na autorów najlepszego pojazdu czeka nagroda - 10 tysięcy złotych.

Źródło: Łaziki marsjańskie z… elektrośmieci. Skonstruują je studenci z PŚK