Miasto Kielce chce przekonać mieszkańców do jazdy na rowerze

2021-09-16 14:31 W.M
Rower
Autor: Pixabay

Ruszył Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym czasie władze Kielc chcą przekonać mieszkańców do podróżowania po mieście rowerem, hulajnogą albo komunikacją miejską.

W Kielcach pierwsze duże wydarzenie nastąpi w sobotę, 18 września na ul. Głowackiego zostanie uruchomiony woonerf - to rodzaj ulicy zaprojektowanej w celu zwiększenia bezpieczeństwa przede wszystkim pieszych i rowerzystów, którzy mają priorytet przed samochodami. Tego dnia, na miejscach parkingowych, odbędą się występy artystyczne, będą prezentowane wystawy, a także interesujące ekspozycje, m.in. Ikarusa pod siedzibą Zarządu Transportu Miejskiego. Wtedy też nastąpi rozpoczęcie dyskusji z mieszkańcami na temat woonerfów w mieście pod hasłem "Gdzie woonerfy w centrum?

Dzień później, w niedzielę, odbędzie się Kieleckie Święto Rowerzysty, które rozpocznie się o godzinie 12:00 na Rynku od przejazdu wielkim i głośnym korowodem rowerowym przez Kielce, a zakończy piknikiem rowerowym w Dolinie Silnicy. Wśród atrakcji - grill, muzyka, koncerty, animacje, gry i zabawy dla dzieci.

21 września w siedzibie Domu Środowisk Twórczych odbędzie się debata na temat mobilności z udziałem cenionych w kraju ekspertów oraz władz miasta. Wydarzenie zakończy Dzień bez Samochodu, który corocznie odbywa się 22 września. W związku z obchodami, całkowicie dla ruchu samochodowego zostaną zamknięte tego dnia ul. Staszica, ul. Zamkowa oraz fragment ul. Solnej - nie będzie możliwości wjazdu na te ulice (jedynie mieszkańcy będą uprawnieni do dojazdu do posesji) oraz nie będzie można na nich zaparkować. Zakaz będzie obowiązywał w godz. 6-21.

Ratusz uprzejmie prosi parkujących tam kierowców są o przeparkowanie na ten dzień swoich pojazdów w inne miejsca, a mieszkańców o wyrozumiałość i nienadużywanie przywileju przejazdu przez zamknięte ulice. Tego dnia ul. Staszica zmieni się na jeden dzień w przestrzeń przyjazną dla pieszych, bez hałasu, spalin, za to z wieloma atrakcjami - pojawią się ogródki gastronomiczne, kino letnie, a w ramach festynu dla dzieci odbędą się występy artystyczne i inne atrakcje. Będzie można także wziąć udział w spacerze po centrum.

 Tego dnia będziemy mogli również bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską, dlatego warto pozostawić samochody w garażach, czy na parkingach i wybrać darmowe autobusy.

 - Zachęcamy wszystkich mieszkańców do poruszania się nie tylko w tym tygodniu pieszo, rowerem lub komunikacją miejską - apeluje zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Białystok. 45-latka śmiertelnie potrąciła rowerzystę, stanęła przed sądem
Sonda
Czy wpuszczenie rowerzystów na buspasy to dobry pomysł?
Źródło: Miasto Kielce chce przekonać mieszkańców do jazdy na rowerze
Nasi Partnerzy polecają