Oko, zaćma, profilaktyka

i

Autor: Pixabay

Na zaćmę zapada prawie 30 tys. osób w Świętokrzyskiem. A liczba zabiegów jest coraz niższa

2021-11-29 11:01

Na zaćmę rocznie zapada około 29,5 tys. osób w Świętokrzyskiem. Liczba zabiegów usunięcia zaćmy jest znacznie niższa niż liczba zachorowań, do czego przyczyniła się pandemia. Dane z pierwszej połowy 2021 roku wskazują, że liczba operacji w tym roku utrzymuje się niskim poziomie.

Z danych epidemiologicznych wynika, że na zaćmę w województwie świętokrzyskim zapada rocznie około 29.5 tys. osób. Jednocześnie liczna zabiegów usunięcia zaćmy jest dużo niższa niż liczba zachorowań. Jednym z powodów jest pandemia, które negatywnie wpłynęła na liczbę przeprowadzonych operacji.

Dane na niskim poziomie

6 891 tyle zabiegów usunięcia zaćmy odbyło się w minionym roku. A to prawie o 43% mniej niż w 2019 roku (12 020). Natomiast z danym z pierwszej połowy 2021 roku wynika, że liczba operacji utrzymuje się na podobnie niskim poziomie. Z danych NFZ wynika że od stycznia do czerwca 2021 w województwie świętokrzyskim wykonano 3 584 zabiegów usunięcia zaćmy.

Skąd spadek?

Powodem spadku zabiegów jest to, że pacjenci z zaćmą albo wypadli z kolejki, bo nie zgłosili się na zabieg w wyznaczonym terminie i nie ustalili nowego terminu, albo zostali zdiagnozowani, jednak zrezygnowali z powodu COVID-19. Ale niestety spora grupa osób nie została zdiagnozowana z powodu problemów z dostępem do lekarza pierwszego kontaktu, a bez skierowania nie można zapisać się na wizytę w poradni okulistycznej. Sytuację pogarszają również długie kolejki do poradni okulistycznych.

Odwlekanie wykonania zabiegu prowadzi do dalszego rozwoju choroby, pogorszenia się wzroku, a nawet jego całkowitej utraty. Eksperci ostrzegają, że zaćma w zaawansowanym stadium rozwoju jest trudniejsza w leczeniu i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Dlatego warto jak najszybciej rozpocząć proces diagnostyki i leczenia.

- Seniorzy skarżący się na pogarszający się wzrok i widzenie przez „zamgloną szybę” zwykle mówią o tym schorzeniu jako następstwie starzenia się. Choć zaćma w dużej mierze dotyczy osób starszych, to jest w pełni wyleczalna i pozwala wrócić do lepszego widzenia. Operacja jest zabiegiem relatywnie bezpiecznym, a pacjenci lepszą ostrością  wzroku cieszą się już po kilku dniach od zabiegu. Dlatego tak ważna jest diagnostyka i leczenie – nie powinno się go odkładać, szczególnie w sytuacji, w której na zabig eliminujący zaćmę nie czeka się obecnie długo – mówi dr Michał Biskup, Kierownik Kliniki Okulistyki, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Zaćma może dotyczyć również młodych osób

- Zaćma w większość jest tak zwaną zaćmą starczą, czyli związaną z wiekiem, ale oczywiście zdarzają się inne postacie zaćmy. Zaćmy młodzieńcze są to oczywiście zaćmy bardzo rzadkie. Ale u pacjentów z cukrzycą, cukrzyca niejednokrotnie jest tym wyzwolicielem zaćmy, i która dynamizuje ten proces - dodaje dr Michał Biskup.

Krótkie kolejki

Kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy w większości ośrodków nie są długie. W Klinice Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wynoszą około 7 tygodni. 

Terminy i placówki, które oferują leczenie zaćmy „na NFZ” można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl - w polu „świadczenie” w wyszukiwarce należy wybrać „Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) a następnie wybrać województwo i miasto. W tej samej wyszukiwarce, wybierając świadczenie „poradnia okulistyczna”, można też sprawdzić listę poradni okulistycznych z kontraktem z NFZ w danym mieście.

"Mamy oko na zaćmę"

Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna "Mamy oko na zaćmę". W jej ramach organizowane się bezpłatne badania wzroku, w tym również w Kielcach.

Bezpłatne badania wzroku pod kątem zaćmy będzie można wykonać jutro w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych, przy ul. Czerwonego Krzyża 3 w Kielcach od 10 do 18. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zaćma - objawy i leczenie

QUIZ: Czy masz sokoli wzrok?

Pytanie 1 z 10
Na początku będzie łatwo. Jaką liczbę widzisz na obrazku?
QUIZ: Czy masz sokoli wzrok?
Źródło: Na zaćmę zapada prawie 30 tys. osób w Świętokrzyskiem. A liczba zabiegów jest coraz niższa