Niedługo koniec budowy łącznicy w Czarncy

i

Autor: Izabela Miernikiewicz / PKP PLK

Niedługo koniec budowy łącznicy w Czarncy

2022-01-17 16:44

Ważna kolejowa inwestycja coraz bliżej finału. W drugiej połowie tego roku ma się zakończyć budowa łącznicy w Czarncy. Potrzebne są jeszcze dodatkowe prace archeologiczne czy wykup gruntów. Aby sprawniej doprowadzić inwestycję do końca, urząd marszałkowski dołożył do niej 767 tysięcy złotych z funduszy unijnych.

Łącznica w Czarncy pochłonie w sumie 53,5 miliona złotych. To istotna inwestycja na świętokrzyskiej kolei, ponieważ usprawni podróż pociągami.

- To jedno z najważniejszych w naszym regionie przedsięwzięć z obszaru komunikacji kolejowej, współfinansowane ze środków unijnych, dzięki któremu m.in. skróci się czas podróży z Kielc do Warszawy przez CMK, pasażerowie będą mogli skorzystać z dogodnych połączeń regionalnych oraz szybciej dotrzeć z Kielc do Poznania, Bydgoszczy, Trójmiasta czy Łodzi - mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Dzięki łącznicy podróż z Kielc do Warszawy pociągiem skróci się do 2 godzin i 20 minut.

Inwestycja, która jest już w końcowej fazie, obejmuje budowę linii kolejowej o łącznej długości ponad 3 kilometrów wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz przebudowę istniejących obiektów inżynieryjnych, sieci trakcyjnej, elektroenergetyki i telekomunikacji.

Podpisanie umowy w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii.

QUIZ o Azji. Trudne pytania. Dasz radę zdobyć 7 punktów?

Pytanie 1 z 10
Najwyższym szczytem Azji jest... ?
Źródło: Niedługo koniec budowy łącznicy w Czarncy