Nowe pojemniki na odpady w Kielcach. Mieszkańcy już je testują

2022-07-04 14:52 MC
Nowe pojemniki na odpady w Kielcach
Autor: UM Kielce

Tradycyjne altany śmietnikowe w Kielcach zastąpią półpodziemne pojemniki na odpady? Do takiego rozwiązania przymierza się miasto wraz ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Jako pierwsi, pilotażowe rozwiązanie, testują mieszkańcy osiedla Czarnockiego. Ale na tym nie koniec.

Pojemniki półpodziemne mają kilka zalet. Przede wszystkim poprawiają estetykę przestrzeni publicznej. Porównując je z altanami śmietnikowymi, zwłaszcza tymi starszymi, w których wszystkie pojemniki na poszczególne frakcje nie mieszczą się, to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej estetyczne. Frakcje są bardzo dobrze oznaczone. Może to skłaniać mieszkańców do lepszej segregacji odpadów - mówi Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.  

Jak dodaje Agata Wojda, już od kilku miesięcy trwa dyskusja z przedstawicielami spółdzielni o tym, jak poprawiać i wprowadzać nowe elementy w system gospodarki odpadami. Pionierem jest spółdzielnia Czarnockiego, ale także inne spółdzielnie mieszkaniowe są zainteresowane i szykują się do takich inwestycji. To spółdzielnia "Armatury", czy Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Aby opróżnić nietypowe kosze, potrzebny jest specjalnie dostosowany do tego pojazd. Niewykluczone, że będzie on jednym z wymogów kolejnego przetargu na odbiór odpadów w Kielcach - zapowiada miasto.

Eska Summer City Kielce 2022 START
Sonda
Czy zmieniasz swoje nawyki, by zmniejszyć swój wpływ na klimat?