badania onkologia

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Nowe tomografy komputerowe dla ŚCO

2022-02-23 22:02

O dwa nowe tomografy komputerowe wzbogaci się Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Jeden pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych, drugi zostanie zakupiony dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Mają być dostępne dla pacjentów za kilka miesięcy.

Aktualnie trwają prace adaptacyjne związane z odpowiednim przystosowaniem pomieszczeń, w których to oba urządzenia będą się znajdowały. Tomografy będą dostępne dla pacjentów za około pół roku - informuje Izabela Opalińska rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Jak dodaje Izabela Opalińska, obecnie w lecznicy jest jeden tomograf. By chorzy nie czekali w długich kolejkach aparat pracuje siedem dni w tygodniu. Dziennie wykonywanych jest około stu badań. Nowe tomografy powinny usprawnić prace.

Tomografia komputerowa jest podstawowym badaniem diagnostycznym w diagnostyce nowotworów złośliwych. Służy przede wszystkim do oceny zmian nowotworowych, pozwala śledzić postępy leczenia, jak również jest badaniem pomocnym przy ocenie progresji choroby- mówi Izabela Opalińska z ŚCO.

Koszt obu tomografów to w sumie blisko 6 mln zł.

Pionierska operacja wykonana przez robota da Vinci
Sonda
Czy maseczki w zamkniętych pomieszczeniach powinny być zniesione?
Źródło: Nowe tomografy komputerowe dla ŚCO