Nowoczesny sprzęt trafił do szpitala na kieleckim Czarnowie

i

Autor: WSzZ w Kielcach

Nowoczesny sprzęty trafił do szpitala na kieleckim Czarnowie

2021-07-26 10:59

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach otrzymał najnowocześniejsze na świecie urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji za pomocą światła ultrafioletowego,. Chodzi o UVD Robota. Sprzęt trafił do kilkunastu polskich szpitali i placówek opiekuńczych w ramach rozstrzygniętego przetargu Komisji Europejskiej.

Skuteczność UVD Robota polega na promieniowaniu światłem UV-C, które przerywa łańcuch zakażeń, niwelując w ten sposób skupiska chorobotwórczych mikroorganizmów w danym środowisku.

- Redukowanie ryzyka przenoszenia patogenów jest szczególnie ważne w salach operacyjnych, na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w salach chorych – mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik WSzZ w Kielcach.

UVD Robot usuwa wszelkie chorobotwórcze mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby przez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA. Co ważne, nie istnieją patogeny odporne na bakteriobójcze promieniowanie UV-C. Efektem przerwania łańcucha zakażeń jest zmniejszona liczba infekcji szpitalnych, która skutkuje poprawą jakości klinicznej.

- Urządzenie oczyszcza zarówno powietrze, jak i wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Gdy personel medyczny przestaje mieć obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo, może w pełni oddać się leczeniu i opiece nad chorymi – zauważa Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce

Cykl dezynfekcyjny sali operacyjnej trwa zazwyczaj około 15-20 minut. Przetarg, w wyniku którego Wojewódzki Szpital zespolony w Kielcach uzyskał to innowacyjne urządzenie, został przeprowadzony przez Komisję Europejską, w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i wszelkich jego mutacji. 200 urządzeń dezynfekujących UVD Robot ma trafić do placówek medycznych, głównie szpitali, na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak dotąd, do Polski dotarło 18 UVD Robotów w okresie od maja do lipca br., natomiast kolejne pięć jest w drodze do miejsc przeznaczenia.

Technologia zdalnie sterowanych robotów w służbie walki z rakiem szyjki macicy w krakowskim szpitalu na Klinach.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Nowoczesny sprzęty trafił do szpitala na kieleckim Czarnowie