Oddawanie krwi

i

Autor: M.Cieślikiewicz

Pilnie potrzebna krew! Dramatycznie braki w magazynach RCKiK

2022-05-19 14:07

Aktualnie brakuje prawie wszystkich grup krwi, a pacjenci świętokrzyskich szpitali czekają na ten bezcenny dar. Stąd apel do krwiodawców, którzy mogą zgłosić się do Regionalnego Centrum w Kielcach by oddać krew, także w najbliższą sobotę, 21 maja, podczas dnia otwartego .

Zwiększone zapotrzebowanie szpitali spowodowało ubytki w naszych stanach magazynowych. Szpitale ruszyły, zabiegi i wszystkie procedury wróciły do normalnego działania po tym jak skończyła się pandemia. Szpitale realizują swoje zadania, a to przekłada się na zwiększone znacząco zapotrzebowanie krwi. Aktualnie brakuje prawie wszystkich grup krwi - mówi Olgierd Oksza-Orski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Krew jest bardzo potrzebna, dlatego nie warto czekać tylko zgłosić się do punktu krwiodawstwa.

Krew może oddać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat, czuje się dobrze, nie leczy się na choroby przewlekłe, waży powyżej 50 kilogramów. Krew można oddawać do 60 roku życia - informuje Olgierd Oksza-Orski z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach .

Krwiodawcy mogą zgłosić się do Regionalnego Centrum w Kielcach w Kielcach, ale  krew można oddać także w oddziałach terenowych - w Końskich , Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu i Skarżysku Kamiennej.

21 maja w RCKiK w Kielcach - otwarta sobota, w godzinach od 8- 13.

Jak wygląda oddawanie krwi? Opowiada wieloletni dawca
Sonda
Wiesz, jak wyciągnąć kleszcza?
Źródło: Pilnie potrzebna krew! Dramatyczne braki w magazynach RCKiK