Zwycięzcy

i

Autor: Szkoła Podstawowa nr 27 w Kielcach

Pokonali ponad 100 drużyn z całej Polski! Młodzi Kielczanie najlepsi

2021-07-12 11:26

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Liga Sprawiedliwości". Wykazali się nie tylko wiedzą z zakresu prawa, ale też kreatywnością i poczuciem humoru.

Młodzi Kielczanie pokonali ponad 100 drużyn. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach w ogólnopolskim konkursie "Liga Sprawiedliwości" wykazali się nie tylko wiedzą z zakresu prawa, ale też kreatywnością i poczuciem humoru.

W tym roku "Liga sprawiedliwości" odbyła się online. Pytania pojawiały się na bieżąco, a czas na ich wykonanie był ściśle określony przez organizatora. Co robili uczniowie? Pisali opowiadania, rozprawki, wiersze, przygotowywali plakaty, komiksy, a nawet nagrywali filmiki. Po 10 tygodniach rozgrywek zbieraniu punktów, fazie play-off drużyna dotarła do finału i zdobyła pierwsze miejsce, pokonując 106 innych zespołów z całej Polski, w tym dwie inne drużyny z Kielc.

- To było spore wyzwanie dla całej drużyny, potrzeba było dużo samodyscypliny i systematyczności oraz dobrej współpracy z resztą grupy, aby wszystko się udało. Nie był to jednak dla nas dodatkowy stres, ale przeciwnie świetna okazja do zdobycia nowej wiedzy, oderwania od codziennych obowiązków, a nawet dobrej zabawy, podczas gdy nie mogliśmy widywać się w szkole - mówi Julia Brejdak.

- Filmiki kręciliśmy w czasie dwóch ostatnich tygodni rozgrywek, wtedy byłem najbardziej aktywny, bo to moja pasja - mówi Paweł Wicherski. - Najciekawszy był pierwszy z nich pt. „Zagadki obrony koniecznej”, jednak największym wyzwaniem było ostatnie zadanie. Nagraliśmy 18 min film w jakości 4K, o bezpieczeństwie na drodze, który musiałem odpowiednio zmontować. Poświęciłem na to około 3 godzin. Tym bardziej cieszy mnie nagroda, którą zdobyliśmy - podkreśla.

 - Zadania najczęściej miały lekką, a nawet zabawną formę, ale pisząc wierszyk, opowiadanie czy historyjkę musiałam postawić się w roli sędziego i zdecydować jaki los spotka bohaterów, którzy np. naruszyli przepisy czy uwikłali się w jakiś konflikt z prawem - mówi Katarzyna Kula. - Jednym z najtrudniejszych zadań było podanie argumentów, które mogłyby poprawić społeczne postrzeganie zawodu komornika - dodaje.

 Celem konkursu było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie edukacji prawnej, kształtowanie ich postaw obywatelskich i zaangażowania w życie społeczne, a także aktywizacja młodzieży w zakresie edukacji prawnej na poziomie lokalnym.

- Cieszę się że mogłam trochę lepiej poznać przepisy prawa. Jest to bardzo ważne i uważam, że każdy powinien znać przynajmniej te podstawowe, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza może się nam przydać - podkreśla Julia Brejdak.

Drużynę Ka"Baczków ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kielcach, tworzyło pięcioro uczniów: Julia Brejdak, Katarzyna Kula, Nikodem Lazarek, Paweł Wicherski – uczniowie klasy VIIIc oraz Zuzanna Stochmal – uczennica klasy VIa. Opiekunami drużyny byli: Patrycja Karykowska, Edyta Król, Marta Manecka oraz Dawid Ślusarczyk.

 Organizatorem konkursu był Departament Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ogród Deszczowy w Lesznie gotowy
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?
Źródło: Pokonali ponad 100 drużyn z całej Polski! Młodzi Kielczanie najlepsi