Dokumenty

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Pomogłeś uchodźcom? Możesz dostać finansowe wsparcie

2022-03-21 14:30

Osoby, które przyjęły do swoich domów uchodźców i zapewniają im wyżywienie mogą złożyć wniosek do Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach o finansowe wsparcie. Pomoc w tym przypadku może być udzielona na okres 60 dni. Na finansową pomoc mogą również liczyć obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce został uznany za legalny.

Osoby, które zapewniają schronienie i wyżywienie uchodźcom, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę po 24 lutego 2022 roku, mogą otrzymać świadczenie w wysokości 40 zł za osobę dziennie.

Wnioski od osób udzielających schronienia uchodźcom będą przyjmowane tylko w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach przy ulicy Studziennej , od poniedziałku do piątku - informuje Urząd Miasta w Kielcach.

Zgodnie z zapisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa możemy weryfikować zgłoszenia, wejść do tych mieszkań i sprawdzić warunki życia obywateli Ukrainy – zaznacza Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy, uchodźcom przysługuje pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę. Na finansową pomoc mogą  liczyć obywatele Ukrainy, których pobyt w Polsce został uznany za legalny i którzy zostali wpisani do rejestru PESEL. To środki przeznaczone na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

Tłumy Ukraińców pod Stadionem Narodowym
Sonda
Darmowe bilety na mecz dla uchodźców z Ukrainy to dobry pomysł?
Źródło: Pomogłeś uchodźcom? Możesz dostać finansowe wsparcie