Szkoła, uczeń, lekcja, nauczanie

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Powstaje baza nauczycieli posługująych się językiem ukraińskim

2022-03-01 9:55

Codziennie do Polski przybywają tysiące uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Wśród nich nie brakuje oczywiście także dzieci. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty sprawdziło, czy w szkołach są nauczyciele, którzy ewentualnie zajęliby się ich edukacją.

W woj. świętokrzyskim zapytania dotyczące nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim lub rosyjskim trafiły bezpośrednio do dyrektorów szkół.

- Robimy to po prostu na wszelki wypadek. Być może trzeba będzie utworzyć jakieś klasy dla dzieci przybywających z Ukrainy. Nie mamy teraz sygnałów, że takie potrzeby są, ale musimy być przygotowani na to, że być może mogą one wystąpić. Nie możemy być wtedy zaskoczeni - mówi nam Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

- Mamy na pewno 60 nauczycieli, którzy mówią w języku ukraińskim. Z językiem rosyjskim wiadomo, że jest dużo łatwiej, bo był kiedyś uczony w szkołach, więc tutaj tych nauczycieli jest ponad 1600 – wylicza Kazimierz Mądzik.

Resort oświaty poinformował już, że pracuje nad stworzeniem krajowej bazy nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim.

Matki z dziećmi czekają po dwa dni żeby przejść do Polski z Ukrainy

QUIZ: Wojny w XX wieku

Pytanie 1 z 10
Po wypowiedzeniu wojny Serbii w 1914 r. , powiedział: „Monarchia idzie na dno, ale przynajmniej z honorem”.
Źródło: Powstaje baza nauczycieli posługująych się językiem ukraińskim