Trasa, autostrada

i

Autor: pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Przetarg na S74 przez Kielce- ogłoszony!

2022-03-10 11:24

Coraz bliżej budowy ​drogi ekspresowej S74 przez Kielce. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę blisko pięciokilometrowego odcinka drogi ekspresowej Kielce Zachód - Kielce Bocianek.

Realizacja nowoczesnego i bezpiecznego odcinka drogi ekspresowej S74 na terenie Kielc staje się faktem. Ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka S74 w Kielcach. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem, jednocześnie rozwiązując problemy komunikacyjne Kielc. W ramach prac powstaną, między innymi dwa tunele drogowe. 

Odcinek drogi ekspresowej S74, o długości około 5 km, połączy węzeł Kielce Zachód na skrzyżowaniu z drogą ekspresową S7 z węzłem Bocianek wybudowanym w ramach S74 Kielce - Cedzyna. Inwestycja zapewni pełne oddzielenie ruchu tranzytowego od lokalnego dzięki przeprowadzeniu ciągu głównego S74 na przeważającym odcinku na poziomie minus 1, czyli w wykopie - informuje Małgorzata Pawelec z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

Trasę będzie można pokonać drogą ekspresową w około trzy minuty.  Dla ruchu lokalnego zachowane zostaną wszystkie dotychczasowe połączenia komunikacyjne północ-południe, z uwzględnieniem ruchu pieszego. Lokalne skrzyżowania usytuowane będą nad trasą ekspresową, w przeważającej części na dotychczasowym poziomie. 

W ramach inwestycji planowana jest budowa dwóch węzłów drogowych -Hubalczyków i  Zagnańska oraz dwóch tuneli. Dłuższy z nich, około półkilometrowy, planowany jest na odcinku sąsiadującym z zabudową osiedlową między ulicami Klonową a Warszawską. To odpowiedź na postulaty mieszkańców miasta - dodaje Małgorzata Pawelec z GDDKiA w Kielcach.

Planowana jest również, między innymi, budowa wiaduktu nad S74 w ciągu ulicy Transportowców i ronda nad tunelem pod ulicą Olszewskiego. Wzdłuż odcinka drogi ekspresowej wybudowana zostanie też droga rowerowa.

Nowa droga realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj. Inwestycja będzie realizowana w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych i stanowić będzie kontynuację podjętych już działań w ramach S74. Do włączenia nowej drogi przystosowany został węzeł Kielce Zachód, wybudowany w ciągu S7 na obwodnicy Kielc, oraz istniejący odcinek S74 Kielce - Cedzyna z węzłem Bocianek.

Benzyna po 10 zł za litr?! Koszmarna prognoza eksperta
Sonda
Czy podróżowanie A4 jest bezpieczne?
Źródło: Przetarg na S74 przez Kielce- ogłoszony!