Rower

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej. Ruszyły zapisy

2021-07-21 15:09

Trzecia edycja Rajdu Rowerowego Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych - już 7 sierpnia. Tegoroczna odsłona rowerowej wyprawy zapowiada się niezwykle ciekawie, bo wezmą w nim udział aż cztery powiaty. Każda grupa utworzona w poszczególnych powiatach pojedzie wyznaczoną przez siebie trasą, uwzględniając miejsca pamięci.

Wydarzenie zapoczątkował starosta kielecki Mirosław Gębski.

Pomysł na ten rajd zrodził się dwa lata temu, by upamiętnić 75. rocznicę sformowania i wymarszu Brygady Świętokrzyskiej z Zagnańska, gdzie formalnie rozpoczął się początek marszu struktur w kierunku Lasocina w gminie Łopuszno, gdzie została sformalizowana. Jest to jedyna formacja niepodległościowego państwa podziemnego, która przedostała się na zachód. W naszej historii był to jedyny odział partyzancki, który się nikomu nie poddał i który oswobodził więźniów obozu koncentracyjnego poza granicami Polski w Holiszowie - podkreśla starosta.

W tym roku powiat kielecki w organizacji tego wydarzenia wspierają aż trzy powiaty: włoszczowski, konecki i jędrzejowski.

Ten rajd rowerowy cieszy się dużym zainteresowaniem, a z wydarzenia zrobił się rajd gwiaździsty - mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.

Trasa kielecka rozpocznie się spod Dębu Bartka w Zagnańsku i jej uczestnicy pojadą do Lasocina. Zatrzymają się przy wszystkich najważniejszych miejscach pamięci związanych z Brygadą Świętokrzyską.

Ponadto w ramach projektu zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny o tematyce związanej z Brygadą Świętokrzyską oraz wirtualna wystawa podsumowująca całe wydarzenie i upamiętniająca działalność NSZ.

Artystycznym zwieńczeniem rajdu będzie koncert patriotyczny, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Tutaj wypoczniesz nad wodą we Wrocławiu

Te znaki drogowe spotykasz najrzadziej. Znasz je wszystkie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 11
Poniższy znak ostrzega o:
Te znaki drogowe spotykasz najrzadziej. Znasz je wszystkie? [QUIZ]
Źródło: Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej. Ruszyły zapisy