Urząd Miasta Kielce

i

Autor: Urząd Miasta Kielce

Rekordowa ilość projektów zgłoszona do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego

2021-06-01 14:09

Aż 225 projektów zgłoszono do 9 edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. W minionym roku mieszkańcy zgłosili 186 projektów, tym razem jest ich o blisko 40 więcej. Od 28 maja na stronie IDEA Kielce można już zapoznać się z całą listę projektów. Przypomnijmy, że na realizację pomysłów kielczan miasto zarezerwowało również rekordowe środki - 7 800 000 zł.

W tym roku mieszkańcy po raz pierwszy mogli złożyć projekty w nowej kategorii, tzw. "projekty zielone". Wśród propozycji kielczan znalazły się m.in.: „Bajkowy ogród - zielony zakątek dla każdego”, „Bezpieczny azyl dla pożytecznych owadów w Kielcach” czy „Publiczny ogród kwiatowo-warzywny”. A wszystkich projektów jest 24.

Największą popularnością cieszyły się projekty inwestycyjne małe, złożono ich aż 90. Przykładowe zadania to „Dziecięce miasteczko ruchu”, „Butelkomaty w Kielcach”, „Kielce w miniaturach - przywracamy zapomniane obiekty” czy „City tree”. Natomiast 30 projektów wpłynęło w kategorii projekty inwestycyjne duże. Tu można wymienić na przykład: „Stwórzmy magiczne Kielce zimą dzięki tematycznym instalacjom świetlnym z dzieł Henryka Sienkiewicza”, „Aleja Sław Piłki Ręcznej” czy „Mini golf na Świętokrzyskim”.

- Zgłoszono również 81 projektów nieinwestycyjnych, których koszt nie przekracza kwoty 30 tys. zł. Podobnie jak w ubiegłych latach, mieszkańcy złożyli sporo propozycji dotyczących organizacji festynów, ale pojawiły się zupełnie nowe projekty, jak np.: „Miejska JadłoDzielnia”, „Wolontariat - wsparcie dla tych, którzy pomagają bezinteresownie” czy „Organizacja turnieju esportowego” - informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

W tym roku łączna kwota przeznaczona na realizację projektów w ramach KBO to 7 800 000 zł, która zostanie rozdzielona na:

  • projekty inwestycyjne duże - 4 500 000 zł
  • projekty inwestycyjne małe - 2 000 000 zł
  • projekty zielone - 800 000 zł
  • projekty nieinwestycyjne - 500 000 zł

Weryfikacja projektów już się rozpoczęła i potrwa do 30 sierpnia. Lista projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie zostanie opublikowana na początku września. Autorzy tych, które uzyskały negatywną ocenę, będą mieli siedem dni na złożenie odwołania.

- Na zgłoszone projekty kielczanie będą mogli zagłosować od 27 września do 11 października. Wyniki tegorocznej edycji poznamy 15 października. Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować tylko jeden raz. W ramach jednego głosu może wybrać: jeden projekt inwestycyjny duży, dwa projekty „zielone”, trzy projekty inwestycyjne małe oraz cztery projekty nieinwestycyjne.  Głosować będzie można, podobnie jak w ubiegłym roku, wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej, a każdy głos będzie potwierdzony za pomocą kodu sms - informuje Tomasz Porębski.

Festiwal kwiatów i roślin
Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?
Źródło: Rekordowa ilość projektów zgłoszona do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego