Nowa siedziba Teatru Kubuś

i

Autor: UM Kielce

Ruszył remont nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

2021-10-11 12:44

Remont nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” ruszył pełną parą. Siedziba teatru powstanie na bazie pochodzących z XVIII wieku budynków na Wzgórzu Zamkowym: dawnej kuźni i dworu starościńskiego. Kluczową i najtrudniejszą częścią inwestycji jest budowa sceny.

W budynku po dawnej kuźni powstaną dwie sceny, na dolnym poziomie duża z widownią dla około 150 osób, a u góry mniejsza, z 80 miejscami. - Żeby stworzyć przestrzeń dla tych scen, będziemy wyburzać niemal wszystkie ściany działowe i nośne. Zachowane zostaną ściany zewnętrzne - mówi Dawid Sołtys kierownik robót budowlanych.

Zanim rozpoczną się prace rozbiórkowe, budowlańcy muszą wzmocnić fundamenty zabytkowego dworu. - Opinia geotechniczna wykazała, że grunt nośny występuje pod częścią budynku od strony Pałacu Biskupów, dalej jest teren piaszczysty i gliniasty i trzeba go wzmocnić - dodaje inżynier. - Część starej kuchni musi zostać rozebrana w pierwszej kolejności, aby stworzyć platformę roboczą pod palownicę, która będzie wzmacniała fundamenty budynku. Technologia polega na wprowadzeniu pod ciśnieniem mieszanki cementowej, która połączy się z gruntem i wzmocni fundament - tłumaczy.

Budynek będzie wyższy, ale zachowa obecny kształt. Projekt zakłada nową konstrukcję dachu. Układ okien pozostanie, ale część z nich zostanie zamurowana, a te na parterze powiększone. Zabytkowy mur od strony Pałacu Biskupów zostanie zabezpieczony i zrewitalizowany, jego pozostała część oraz brama zostaną odnowione. To przez nią widzowie będą przechodzić do głównego wejścia teatru, które powstanie od strony północnej budynku.

Remont ma się zakończyć w czerwcu 2023 roku. Wartość inwestycji wynosi ponad 37 mln złotych.

W Bydgoszczy powstał nowy mural. Działa na środowisko jak 400 drzew!
Sonda
Miałeś kiedyś konflikt rodzinno-sąsiedzki?
Źródło: Ruszył remont nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”