Są dotacje na rozkręcenie firmy i na nowego pracownika

2021-01-29 16:46 DKS
Są dotacje na rozkręcenie firmy i na nowego pracownika
Autor: _Alicja_ / Pixabay

Pomogą wyjść z bezrobocia. Staropolska Izba Przemysłowo Handlowa w Kielcach rusza z projektami, które mają poprawić sytuację na lokalnym rynku pracy. Są one finansowane ze środków unijnych a nabór dokumentów ma rozpocząć się w lutym tego roku.

Jeden z projektów Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej pod hasłem „Młodzi GO 2021” kierowany jest do osób ze świętokrzyskiego, które nie ukończyły jeszcze 30 lat, są bezrobotne i niezarejestrowane w urzędzie pracy i straciły pracę w wyniku pandemii koronawirusa. W jego ramach można otrzymać do 23 tysięcy na otworzenie firmy.

- Myślę, że to korzystna oferta. Osobom, które wezmą udział w projekcie będziemy mogli zaoferować spotkania z doradcą zawodowym. Specjalista pomoże w określeniu predyspozycji kandydatów do prowadzenia działalności gospodarczej. Zapewnimy też wsparcie szkoleniowe jeśli chodzi o prowadzenie firmy – informuje Cezary Tkaczyk, prezydent SIPH w Kielcach.

Co więcej, osoby zakwalifikowane do projektu przez pół roku będą miały wypłacane wsparcie pomostowe w wysokości 2 tysięcy złotych.

W drugim projekcie pod nazwą „Miejsce pracy dla Ciebie” skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy chcieliby utworzyć nowe stanowisko. Takie nowe miejsce pracy będzie mogła zająć bezrobotna i zarejestrowana osoba w wieku minimum 30 lat. Preferowani będą bezrobotni po 50 roku życia czy długotrwale bezrobotni. Instytucja oferuje przedsiębiorcom do 25 tysięcy na ten cel.

- W tym projekcie wymagamy wkładu własnego pracodawcy. To minimum 5 tysięcy złotych. Tutaj też zapewnimy podstawowe przeszkolenie zarówno dla uczestniczących pracodawców jak i bezrobotnych, którzy mają być zatrudnieni – mówi Cezary Tkaczyk.

W ramach obu tych projektów ma skorzystać w sumie około 170 osób. Są one finansowane z funduszy unijnych. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach.

Technologia zdalnie sterowanych robotów w służbie walki z rakiem szyjki macicy w krakowskim szpitalu na Klinach.