Pożar traw

i

Autor: KP PSP Sandomierz

Sezon na wypalanie traw rozpoczęty. Strażacy interweniowali już kilkaset razy

2022-03-09 13:15

Tylko od początku marca zanotowano w Świętokrzyskiem aż 200 zgłoszeń dotyczących pożarów traw. Dla porównania w lutym było to 136 zgłoszeń. Świętokrzyscy strażacy przewidują, że w tym roku pobity zostanie rekord interwencji w tego typu zdarzeniach.

- W tym roku spaleniu uległa powierzchnia stu hektarów, to bardzo dużo. Najwięcej tego typu zdarzeń miało miejsce w powiecie sandomierskim, tam doszło do 83 pożarów, w wyniku, których spaleniu uległa powierzchnia 24 hektarów. A także w powiecie kieleckim 75 zdarzeń, a spaleniu uległo 18 hektarów - mówi Marcin Bajur ​z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

W zeszłym roku świętokrzyscy strażacy interweniowali ponad 1400 razy w tego typu zdarzeniach. Przypominamy, że wypalanie traw jest niebezpieczne i nie przynosi żadnych korzyści.

- Wypalanie traw powoduje zwiększoną emisję gazów toksycznych do atmosfery, a także wyjaławia naszą glebę. Pamiętajmy również o ryzyku związanym z rozprzestrzenieniem się ognia. Zarówno dla zwierząt, ale i również ryzyko związane z rozprzestrzenieniem się pożaru na budynki mieszkalne, lasy, czy zabudowania - informuje Marcin Bajur.

Osobom, które zostaną przyłapane przy wypalaniu traw grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych, a nawet kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Ogromny pożar w zakładach Cersanit w Starachowicach
Sonda
Czy kary za spowodowanie pożaru powinny być surowsze?
Źródło: Sezon na wypalanie traw rozpoczęty. Strażacy interweniowali już kilkaset razy